Za roczną pensję stać nas na 4 metry mieszkania

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Mieszkania dla Polaków stają się coraz trudniejsze do sfinansowania

0,36 metra kwadratowego mieszkania mógł kupić statystyczny Polak za średnią miesięczną pensję w III kwartale br. - wynika z badania Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego. Gdyby odkładał całą wypłatę, po roku stać by go było na nieco ponad 4 metry kwadratowe...

W podobnym okresie w 2006 roku za średnia wyplata stanowiła równowartość 0,56 m.kw. mieszkania. Zdaniem autorów badania pt. "Klimat Hipoteczny" czynnikiem, który spowodował istotny spadek dostępności mieszkań w porównaniu do sytuacji sprzed roku, był utrzymujący się - choć ostatnio zwalniający - wzrost cen nieruchomości.

Kredyt coraz większy, mieszkanie coraz mniejsze

Przy wykorzystaniu średniego kredytu hipotecznego Polacy mogli w III kwartale kupić ok. 41 m kw. mieszkania, czyli o 1/5 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W odniesieniu do II kwartału br. była to porównywalna wielkość.

Wyniki badania wskazują na wzrost zadłużenia hipotecznego Polaków o 12,8 mld zł w III kwartale br., czyli o blisko 35 proc. więcej niż w poprzednim kwartale br. W porównaniu do III kwartału 2006 roku zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych wzrosło o prawie 80 proc.

W III kwartale br. dostępna wysokość kredytu (dla kredytobiorcy o przeciętnym wynagrodzeniu, na warunkach kredytowych oferowanych przez banki w II kwartale br.) wynosiła ok. 330 tys. zł; było to 10 proc. więcej wobec analogicznego okresu 2006 roku

Autorzy opracowania oczekują stabilizacji na rynku hipotecznym. Uważają, że III kwartał br. to ostatni okres tak szybkiego wzrostu poziomu kredytowania na cele mieszkaniowe. - Z jednej strony oczekiwany wzrost stóp procentowych, zmniejszy dostępność kredytów, z drugiej jednak - rosną także koszty ich refinansowania, co również przełoży się na cenę kredytu - czytamy we wnioskach autorów badania.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24