Za kratkę nie odliczysz całego VAT

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Od przyszłego roku za kratkę będzie można odliczyć nie więcej niż 6 tys. zł VAT

Najpóźniej 1 stycznia 2011 skończy się samochodowe eldorado dla podatników VAT. Nie będzie można już dokonywać pełnego odliczania VAT od samochodów z kratką. Zgodnie z decyzją UE będzie można odliczyć 60 proc. podatku, ale nie więcej niż 6 tys. zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Tak wynika z decyzji Komisji Europejskiej, na podstawie której Polska będzie miała możliwość wprowadzenia dodatkowego ograniczenia prawa do odliczenia VAT od samochodów.

Ministerstwo Finansów takie rozwiązanie chciało wprowadzić już w ubiegłym roku, ale dopiero w następnym zyska taką możliwość. Skutkiem będzie ograniczenie prawa podatników do odliczenia VAT – jedynie do 60 proc. kwoty podatku naliczonego od zakupu samochodów, i nie więcej niż 6 tys. zł. Obecnie podatnicy korzystają z pełnego odliczenia.

Zgodnie z planami MF, nowe przepisy obowiązywałyby w okresie 2010–2012. Jednak potrzebna będzie jeszcze nowelizacja ustawy o VAT. Co prawda zmiany w VAT mogą być wprowadzane w trakcie roku, ale wszystko wskazuje na to, że najwcześniej zaczną obowiązywać od 2011 roku.

Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji, na podstawie której Polska będzie miała możliwość wprowadzenia dodatkowego ograniczenia prawa do odliczenia VAT od samochodów. Taka decyzja nie jest zaskoczeniem. Wcześniej podobną zgodę uzyskały Włochy. Dlatego było więcej niż pewne, że również Polska może liczyć w tym względzie na przychylność Unii.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24