Z optymizmem podchodzimy do kryzysu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pentor: w styczniu nastroje konsumentów lepsze

Z początkiem roku mamy więcej w portfelu, a co za tym idzie - poprawił nam się nastrój i bardziej optymistycznie oceniamy sytuację ekonomiczną naszego kraju - wynika z badania instytutu Pentor. Mimo groźby kryzysu, ponad połowa Polaków wierzy, że polska gospodarka poradzi sobie z problemami.

Pozytywnie sytuację ekonomiczną kraju ocenia aż 53,6 proc. Polaków. Wśród nich Pentor wyróżnia optymistów, twardych optymistów oraz usatysfakcjonowanych. Do sytuacji ekonomicznej negatywnie ustosunkowanych jest aż 46,4 proc. z nas - to pesymiści, zrezygnowani i sfrustrowani.

Lepsze nastroje w styczniu

Badania pokazują, że początek roku przyniósł poprawę nastrojów konsumenckich. O 4 pkt procentowe - w porównaniu do grudniowych danych - wzrosła liczba badanych, którzy uważają, iż przyszły rok przyniesie zmiany na lepsze. Osób tych jest jednak nadal mniej (30 proc.) niż tych, którzy spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju (34 proc.). Liczba tych ostatnich w styczniu wzrosła o 2 pkt procentowe.

Natomiast 36 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja ekonomiczna Polski nie ulegnie zmianie w najbliższych 12 miesiącach.

Badanie zrealizowano w dniach 12-16 stycznia 2009 roku na 1000 osobowej reprezentatywnej próbie Polaków.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24