Wyrzuć tablet z sypialni i wyśpij się

Najnowsze

Coraz więcej osób nie może obejść się w łóżku bez e-gadżetów

Tablety, laptopy i smartfony - to główni winowajcy, którzy odpowiadają za nasz krótszy i gorszy sen. Specjaliści z Uniwersyetetu Harvarda przekonują, że mobilne urządzenia emitujące fale są naszymi wrogiem w sypialni. Twierdzą oni też, że z tego powody wzrosła również ilość wypadków, których sprawcami są osoby niewyspane.

O tym, że brak snu ma zły wpływ na na nasze zdrowie, wie już każdy. Naukowcy z Harvard Medical School ustalili, że używanie telefonów, tabletów i laptopów w sypialni, nie pozwala nam się wyspać.

- Używanie urządzeń elektronicznych, które emituje światło na krótko przed snem zaburza wydzielanie melatoniny, hormonu snu, który produkuje nasz mózg po zmroku - wyjaśnia Charles A. Czeisler, autor badania.

Ponad to naukowcy twierdzą, że w procesie ewolucji nasz zegar biologiczny przesunął się. To wymaga zmiany naszych przyzwyczajeń. - To niesamowite, że mimo to, nadal próbujemy wstawać z kurami - dziwi się Czeisler.

Wypadkowy sen

Przesiadywanie z tabletem w łóżku ma też swoje tragiczne konsekwencje. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych, liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych z powodu niewyspania kierowców wynosi 1550 ofiar rocznie.

Dochody z poradni leczenia zaburzeń snu w USA wzrosły w 2011 roku o 12 proc., osiągając 6 mld dol. według IBISWorld.

Nieregularny i krótki sen wpływa również na rozwój otyłości, cukrzycy, choroby serca i powoduje raka, przekonuje David Hillman, specjalista od snu w australijskim szpitalu w Perth oraz przewodniczący Sleep Foundation Health.

Mniej gadżetów

- To jest ogromny problem, jeśli chodzi o technologię i nie chodzi tylko o telefony komórkowe - przekonuje Sara Loughran, badacz snu z Uniwersytetu w Wollongong. - iPady , telewizory, laptopy - wiele z tych rzeczy jest w sypialni - dodaje.

Posiadacze smartfonów wysłali w zeszłym roku ponad 700 mln sygnałów - smsów, e-maili, rozmów telefonicznych itp. , w porównaniu do 150 mln w 2008 roku.

Eksperci podkreślają, że skoro już musimy korzystać z urządzeń mobilnych w łóżku przed snem, to powinniśmy zmniejszyć intensywność wyświetlacza ekranu.

Russell Rossenberg, specjalista od snu ma znacznie łatwiejszy przepis na udany sen. - Zrelaksuj się, wyłącz komórkę i telewizor oraz spraw aby łóżko było miejscem jedynie odpoczynku.

Autor: tryb//gry / Źródło: bloomberg.com