Wolimy patrzeć w stary telewizor

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sprzęt elektroniczny zalega w sklepach

Wiadomo było, że będzie źle - ale okazało się, że jest fatalnie. Z danych przytaczanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w ubiegłym roku sprzedaż sprzętu elektronicznego w Polsce skurczyła się o niemal 11 proc. - do niecałych 18 mld zł. A są segmenty, w których sprzedaż załamała się nawet o 1/3.

Trudno się dziwić, że aż o 81 proc., spadła sprzedaż telewizorów kineskopowych. Ten segment rynku od kilku lat jest w odwrocie, a jego kosztem rozwija się rynek telewizorów LCD i plazmowych. Ale i on zanurkował o 2,4 proc.

O ponad 30 proc. spadła sprzedaż komputerów stacjonarnych i odtwarzaczy MP3, a o ponad 10 proc. aparatów fotograficznych i kamer cyfrowych.

Wzrost widać jedynie w dwóch przypadkach – sprzedaż dekoderów skoczyła aż o 118 proc., z kolei w przypadku małego sprzętu AGD dynamika wyniosła 0,4 proc.

Wolne nabieranie kolorów

Przez ostatnie lata Polacy zwiększali wydatki na sprzęt elektroniczny, zwłaszcza na AGD i telewizory. Spowolnienie gospodarcze szybko wpłynęło na ten rynek – nieznacznego wzrostu wydatków spodziewamy się dopiero w 2014 roku euromonitor o rtv

– Przez ostatnie lata Polacy zwiększali wydatki na sprzęt elektroniczny, zwłaszcza na AGD i telewizory. Spowolnienie gospodarcze szybko wpłynęło na ten rynek. Nieznacznego wzrostu wydatków spodziewamy się dopiero w 2014 roku – tłumaczy „Rz” Regina Maisevičiute, starszy analityk z Euromonitor International.

– Zaczynamy powoli obserwować tendencję wzrostową, ale na razie niewielką – dodaje Hiroshi Sasaoka, prezes Sharp Electronics Europe. Prognozy dla tego rynku są optymistyczne – w tym roku w Europie ma być sprzedane 43 mln sztuk telewizorów LCD i plazmowych, co oznacza 9 – 10 proc. wzrostu w porównaniu z 2009 roku.

Problemy na rynku widać po sytuacji sieci handlowych. Upadłość ogłosiła spółka Avans Północ, rozpatrywana jest sprawa Avans Centrum-Wschód. Z Polski wycofał się także brytyjski koncern DSG International, za 1 euro sprzedając osiem sklepów Electro World sieci Mix Electronics. Ta ostatnia ma ponad 200 własnych placówek, ale ze względu na niełatwe czasy przeprowadza ich gruntowną restrukturyzację.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24