Woda morska zasili Norwegię

 
TVN24.plMorze źródłem energii odnawialnej

Norwegia zbuduje pierwszą na świecie elektrownię na wodę morską. Elektrownia określana jako "osmotyczna" będzie wykorzystywać różnicę w ciśnieniu między wodą słoną i słodką.

W teorii zasada działania elektrowni osmotycznej jest prosta. Jeśli dwie masy wody, słodkiej i słonej, przedzielić półprzepuszczalną membraną, woda słodka będzie przenikać w kierunku słonej. Ten ruch prowadzi z kolei do wzrostu ciśnienia, który może zostać przetworzony w energię za pomocą turbiny.

- Energia osmotyczna to bardzo obiecująca technologia - podkreślił Baard Mikkelsen, dyrektor generalny koncernu Statkraft, który wystąpił z tą inicjatywą. Firma ocenia, że z czasem przy pomocy tej technologii można będzie produkować na całym świecie energię w ilości odpowiadającej 13-krotności rocznej produkcji hydroelektrycznej w Norwegii.

Norwegia niemal w całości pokrywa swoje potrzeby energetyczne z energii wodnej. Prototyp elektrowni osmotycznej w Hurumie na południowym-wschodzie kraju będzie mógł produkować 2-4 KWh energii. Budowa obiektu ma zostać zakończona w przyszłym roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości