Wiadomo, kto zbuduje sieć dla 112

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Numer 112 pomaga szybciej wezwać wszystkie potrzebne służby na miejsce wypadku

W przetargu na budowę ogólnopolskiej sieci teleinformatycznej obsługującej numer alarmowy 112 zwyciężyła oferta spółki ATM SA - poinformowała firma w poniedziałkowym komunikacie. Wartość oferty wynosi 490,2 mln zł.

"Zarząd ATM SA został poinformowany przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, że w postępowaniu przetargowym na +Budowę i wdrożenie ogólnopolskiej sieci teleinformatycznej na potrzeby obsługi numeru alarmowego nr 112+ jako najkorzystniejszą wybrano ofertę złożoną przez ATM SA" - napisano w komunikacie spółki, która oferuje usługi teleinformatyczne dla firm i instytucji.

Nieznany jest jeszcze termin zawarcia umowy.

By łatwiej wezwać pomoc

Europejski numer alarmowy 112 został wprowadzony w 1991 r., aby ułatwić dostęp do służb alarmowych we wszystkich państwach członkowskich UE. Od 1998 roku, zgodnie z przepisami UE, państwa członkowskie muszą zapewnić obywatelom bezpłatne połączenia z numerem 112 ze wszystkich sieci stacjonarnych i komórkowych.

Realizowany przez MSWiA projekt ma poprawić współpracę policji, straży pożarnej i Państwowego Ratownictwa Medycznego w reagowaniu na zgłoszenia na numer 112.

Jak wyjaśniało wcześniej kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji, chodzi o budowę takiej sieci łączności, która po przyjęciu informacji jak najszybciej, jak najbardziej efektywnie będzie przekazywała ją do służb, które są najbliżej.

Taka sieć - zdaniem MSWiA - pozwoli na znaczne oszczędności. Koszty, które obecnie ponoszone są przez służby na utrzymanie istniejących łączy, będą mniejsze.

//kdj

Źródło zdjęcia głównego: TVN24