Weekend w TVN24 Biznes i Świat: Lekarska klauzula sumienia i dwie twarze Brazylii

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatWeekend TVN24 Biznes i Świat

W weekend w TVN24 Biznes i Świat porozmawialiśmy o deklaracji wiary, którą podpisało ponad 3 tys. lekarzy. Zastanowiliśmy się, czy mundial w Brazylii popchnie gospodarkę tego kraju oraz przyjrzymy się jak świat walczy z piratami drogowymi.

Polska policja nie może poradzić sobie z piratem drogowym z Warszawy, a my w sprawdziliśmy, jak radzą sobie z tym problemem na świecie. W wielu krajach, np w Stanach Zjednoczonych, prawo jest znacznie bardziej restrykcyjne. Gościem Michała Sznajdera był Łukasz Byśkiniewicz z TVN Turbo.

Irak w ogniu

Dżihad u bram Bagdadu. Czy Irak stanie się nowym Afganistanem Bliskiego Wschodu? W sobotnie południe spytaliśmy o to prof. Marka Dziekana z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego.

Nowy prezydent Ukrainy zapowiadał, że do końca pierwszego tygodnia swojego urzędowania rozwiąże problem przemocy na wschodzie kraju. Tydzień mija, a akcja an terrorystyczna cały czas trwa. Czy jest jakakolwiek szansa na porozumienie na wschodzie? W sobotę po godz. 17:30 rozmawialiśmy na ten temat z ukraińskim dziennikarzem, Żenią Klimakinem.

Piraci drogowi na cenzurowanymTVN24 Biznes i Świat

Zmarnowana szansa Brazylii?

Chleba, nie igrzysk! Dwie twarze Brazylii - prestiżowa impreza sportowa i ogromne protesty mieszkańców kraju, którzy liczyli na nowoczesną infrastrukturę, a mundialowe inwestycje skończyły się na niedopracowanych i niefunkcjonalnych stadionach. Czy Brazylia to kraj wielkich przemian czy zmarnowanych szans? Do jakich przemian społeczno-gospodarczych doszło w Brazylii w ciągu ostatnich dwóch dekad? Jaką rolę Brazylia może odgrywać w globalnej polityce i gospodarce w niedalekiej przyszłości? W niedzielę po godz. 9:30 na te pytania odpowiadała Joanna Gocłowska-Bolek, dyrektor Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW.

Zrób sobie swoją Teslę. Tesla Motors - producent samochodów elektrycznych - ogłosiła, że udostępni wszystkim producentom wszystkie swoje opatentowane technologie za darmo. Dlaczego szef firmy, wynalazca i milioner Elon Musk zdecydował się na taki krok? W niedzielę o godz 10:00 wyjaśnił to Szymon Sołtysik z TopGear Polska.

Prawo boskie czy prawo ludzkie

W tym tygodniu w Polsce wielkie emocje budziła klauzula sumienia, w weekend sprawdzimy, jak ta sprawa rozwiązana jest w innych krajach. Naszym gościem w niedzielę o godz. 11:30 był Tomasz Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Dream team, który będzie koszmarem dla Unii - tak lider brytyjskiej antyunijnej Partii Niepodległości (UKIP) Nigel Farage cieszy się ze współpracy z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd byłego komika Beppe Grillo, który także ostro krytykuje politykę Unii. Czy jest się czego bać? W niedzielę o godz. 12:00 zapytaliśmy o to Piotra Wawrzyka z Instytutu Europeistyki UW.

Gazowe przepychanki

Przełom w medycynie i szansa, by osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich stanęły na nogi. Oczy świata zwrócone są na Brazylię, gdzie wystartowały mistrzostwa świata w piłce nożnej. Ale tym razem początek pierwszego meczu mundialu był wyjątkowy. Pierwsze kopnięcie wykonał sparaliżowany Brazylijczyk, który miał na sobie sterowany umysłem zewnętrzny szkielet. Egzoszkielet powstał w ramach Walk Again Project. W projekcie tym wzięło udział ponad 150 naukowców z całego świata. Czy ta technologia to realna szansa dla chorych i sparaliżowanych - w niedzielę po godz. 14:30 porozmawialiśmy o tym z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem, biocybernetykiem z AGH.

Koniec negocjacji, najpierw uregulujcie długi – Rosjanie nie chcą kolejnych rozmów trójstronnych z Ukrainą i UE w sprawie gazu i twardą obstają przy terminie spłaty pierwszej transzy zadłużenia – Ukraina musi przelać 2 mld dolarów do godz. 8:00 w poniedziałek. Czy Gazprom naprawdę może zakręcić Ukrainie gazowy kurek, czy wojna gazowa jest na rękę rosyjskiemu koncernowi? Porozmawialiśmy o tym z ekspertem - w niedzielę po 17:30 naszym gościem był Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny Biznesalert.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat