Ważą się losy euro. Pomogą Chiny?

Najnowsze

Aktualizacja:

Trwa szczyt przywódców strefy euro, na którym ma zostać przyjęty pakiet antykryzysowy dla eurolandu. Po zakończeniu wcześniejszego spotkania przywódców całej UE, premier Donald Tusk przedstawił program rekapitalizacji europejskich banków, który jest elementem pakietu.

00:55 Unijni partnerzy pozytywnie przyjęli na szczycie w Brukseli list premiera Włoch Silvio Berlusconiego, w którym zapowiedział serię działań, jakie zamierza podjąć jego rząd w celu poprawy stanu finansów państwa i ożywienia gospodarczego - podała agencja Ansa.

Unijne banki potrzebują dokapitalizowania rzędu 106 mld euro Europejski Urzęd Nadzoru Bankowego

00:36 W ocenie Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) unijne banki potrzebują dokapitalizowania rzędu 106 mld euro. To wstępne szacunki w oparciu o uzgodniony w środę w Brukseli nowy wskaźnik kapitałowy dla banków w wysokości 9 proc., by pomyślnie przeszły nowe, bardziej rygorystyczne stress-testy badające wytrzymałość banków w UE. Wśród krajów, których banki potrzebują dokapitalizowania, EBA nie wymienia Polski.

00:15 Premier Donald Tusk wrócił do Warszawy z Brukseli.

23:53 Zdaniem premiera Donalda Tuska fakt, że ten sam polityk kieruje Radą Europejską i strefą euro nie powinien uniemożliwić Polsce ubiegania się kiedyś o stanowisko szefa RE. - Mam nadzieję, że w tej wieloletniej perspektywie, Polska będzie już w euro. Więc dla nas ten problem nie będzie miał większego znaczenia - wyjaśnił.

23:26 - Docelowym interesem Polski jest wejście do strefy euro po jej uzdrowieniu i spełnienie kryteriów przyjęcia wspólnej waluty - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w Telewizji Publicznej. Jak podkreślił, wierzy w to, że strefa euro odzyska swój wigor. - Trzeba pracować nad tym, żeby strefa euro się uzdrowiła i była strefą atrakcyjną - podkreślił.

22:39 Paryż chętnie zgodzi się na pomoc Chin dla zagrożonej kryzysem strefy euro - powiedział w rozmowie z AFP anonimowy rozmówca z kręgów rządowych. - Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zatelefonuje w czwartek do Hu Jintao, by podjąć z nim rozmowę na temat finansowej pomocy dla eurogrupy - precyzuje rozmówca AFP.

Minister Rostowski o szczegółach programu rekapitalizacji (TVN24)TVN24

22:24 EkonomistaRyszard Petru o porozumieniu ws. rekapitalizacji banków w UE: - Podwyżka kapitałów banków jest niezbędna, bo sektor bankowy musi być uodporniony na wszelkie wstrząsy związane z restrukturyzacją (zadłużenia - red.), Grecją i tym, co może po tym nastąpić. To jest bez wątpienia sygnał pozytywny dla rynków. Trzeba jednak pamiętać, że podwyżka wskaźnika płynności banków może nastąpić poprzez podwyżkę kapitałów banków, jak i przez ograniczenie akcji kredytowej. Oznacza to niestety mniej kredytów w całej Europie, co nie jest pozytywne dla gospodarki.

22:00 Kończy się sesja na amerykańskiej giełdzie. Indeksy są na lekkim plusie. Inwestorów najwyraźniej zadowoliły doniesienia ze szczytu UE. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 162,42 pkt. (1,39 proc.) do 11.869,04 pkt. Indeks S&P 500 zyskał 12,95 pkt. (1,05 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.241,99 pkt. Nasdaq zyskał 12,25 pkt. (0,46 proc.) i wyniósł 2.650,67 pkt.

21:50 Reuters nieoficjalnie: Liderzy eurogrupy są bliscy ustalenia poziomu strat banków na greckich obligacjach na poziomie 50 proc. W sumie ma to je kosztować 100 mld euro. Obecnie wielkie banki w Francji, Hiszpanii, Niemczech mają w swoich portfelach dużą ilość greckich papierów dłużnych, które w przypadku bankructwa Aten staną się bezwartościowe. Dlatego banki odpuszczą część długów, tak by uniknąć bankructwa Grecji i odzyskać choć część swoich pieniędzy. Wcześniej mówiło się, że straty posiadaczy greckich obligacji mogą sięgnąć nawet 50-60 proc.

21:48 Ekonomista Janusz Jankowiak o porozumieniu ws. rekapitalizacji banków w UE, o którym mówił premier Tusk: - Nie ma tu chyba żadnego zaskoczenia. To była propozycja uzgodniona w zasadzie już w przeddzień spotkania szefów państw UE. Tutaj nie ma nowości. Problem polega na tym, że ta propozycja ma sens, jeśli jest w pakiecie. Dlatego czekamy na to, co ustalą państwa strefy euro.

21:40 Premier Włoch Silvio Berlusconi przedstawił w wystosowanym w środę liście do unijnych partnerów listę inicjatyw, jakie zamierza podjąć jego rząd, by poprawić stan finansów publicznych i ożywić gospodarkę. (CZYTAJ WIĘCEJ)

21:00 Jak nieoficjalnie podała agencja Reutera powołując się na swoje źródła, przywódcy eurolandu uzgodnili, że Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej ma zostać zwiększony do 1 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie jego możliwości kapitałowych bez finansowania kolejnych gwarancji z kasy państw strefy euro. Drugi wariant reformy EFSF zakładał, że będzie on ściągać kapitał z rynków finansowych - np. od prywatnych inwestorów z Chin. Niewykluczone, że ta druga opcja zostanie wcielona w życie obok lewarowania.

20:05 - Poczyniony został postęp w sprawie wypracowania rozwiązań antykryzysowych - stwierdził brytyjski premier David Cameron wychodząc ze spotkania "27".

20:00 Zakończył się szczyt 27 przywódców UE. Dalsze rozmowy ws. przyszłości strefy euro prowadzą już tylko szefowie rządów członków strefy euro. - Przyjęliśmy zasady, dzięki którym rekapitalizacja banków będzie w naszej ocenie możliwa. Ten element porozumienia na rzecz walki z kryzysem powinien ułatwić eurogrupie prace dziś wieczorem i w przyszłości - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu. (CZYTAJ WIĘCEJ)

18:00 W Brukseli ruszył szczyt Rady Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów UE mają rozmawiać o pakiecie rozwiązań antykryzysowych dla strefy euro. Przed jego rozpoczęciem premier Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że jest sceptyczny co do tego, czy dziś poznamy szczegóły porozumienia dotyczącego rozwiązań antykryzysowych. Zapewnił jednak, że Rada Europejska, w której skład wchodzi 27 państw UE, będzie naciskała na członków strefy euro, by komunikat po szczycie zawierał konkrety. - Można się spodziewać, że Rada Europejska w całości będzie bardzo wyraźnie formułowała oczekiwanie, żeby jak najszybciej grupa euro dopięła szczegóły - stwierdził. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Źródło: tvn24.pl, PAP