Tusk wyszedł, eurogrupa obraduje dalej. Będzie "bufor dla banków"

Aktualizacja:

Zakończył się szczyt 27 przywódców Unii Europejskiej w Brukseli. Dalsze rozmowy ws. przyszłości strefy euro prowadzą już tylko szefowie rządów członków strefy euro. - Przyjęliśmy zasady, dzięki którym rekapitalizacja banków będzie w naszej ocenie możliwa. Ten element porozumienia na rzecz walki z kryzysem powinien ułatwić eurogrupie prace dziś wieczorem i w przyszłości - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu.

- Było rzeczą ważną, by w sprawach, które dotyczą całej UE, a nie tylko strefy, a taką jest rekapitalizacja banków, decyzje podejmowano w formacie 27 państw - podkreślił Tusk. - Współpraca w grupie euro nie może być w opozycji do współpracy w Unii jako całości - dodał.

Tusk podkreślił, że negocjacje ws. rekapitalizacji banków były "krótkie, ale burzliwe". Ostatecznie ustalono, że kluczowe banki w UE będą musiały tymczasowo utworzyć "bufor kapitałowy", czyli zwiększyć ilość i jakość kapitałów tak, by ich wskaźnik płynności wynosił 9 proc. (obecne minimum to 5 proc.) Mają to zrobić do 30 czerwca 2012 r., kiedy odbędą się nowe unijne stress-testy.

Jak podkreślał minister finansów Jacek Rostowski, źródła finansowania rekapitalizacji mają być "na pierwszym miejscu prywatne". - Jeśli się okaże, że bank nie będzie w stanie uzyskać środków na rynku, to kapitał będzie musiało dopełnić państwo, w którym jest jego siedziba - powiedział. - To nie jest forma obdarowywania banków pieniędzmi. Bo za ten kapitał państwa przejmą część udziałów w bankach - zastrzegł. Dodał, że ostatecznością będzie szukanie kapitału w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej. Rostowski nie zdradził, ile kosztować będzie w sumie cały program rekapitalizacji. Wcześniej spekulowano, że może to być kwota 100-108 mld euro.

Rostowski dopytywany przez dziennikarzy, czy także polski PKO BP będzie musiał podnieść swój "bufor kapitałowy", odparł: - Mają to być banki systemowe. Nie przypuszczałbym, żeby polski PKO BP był w tej grupie.

Minister Rostowski o szczegółach programu rekapitalizacji (TVN24)
Minister Rostowski o szczegółach programu rekapitalizacji (TVN24)TVN24

Element pakietu

To dzisiejsze stanowisko jest warunkiem i wstępem, by grupa euro mogła w większym komforcie szukać dodatkowego systemu zabezpieczenia przed kryzysem. Tusku

Premier Donald Tusk podkreślał, że porozumienie w sprawie rekapitalizacji będzie mogło wejść w życie dopiero, gdy strefa euro porozumie się w sprawie innych elementów pakietu antykryzysowego, w tym wzmocnienia funduszu ratunkowego EFSF.

- Wszyscy mieli świadomość, że zacznie działać dopiero wtedy i tylko wtedy, kiedy przyjmiemy także inne elementy, nad którymi trwa dyskusja - powiedział Tusk.

Dodał, że rekapitalizacja bez pozostałych elementów jak "fire wall", który ma zapobiec przyszłym kryzysom, nie miałaby szans powodzenia. - To dzisiejsze stanowisko jest warunkiem i wstępem, by grupa euro mogła w większym komforcie szukać dodatkowego systemu zabezpieczenia przed kryzysem - podkreślił.

Tusk zaznaczył jednak, że jest "ostrożny", czy eurogrupa ustali dziś wszystkie szczegóły pakietu antykryzysowego. - Pozostaną ważne, ale jednak techniczne kwestie do ustalenia. Prezydencja ze swojej strony zrobiła wszystko. To co wymagało akceptacji "27" zostało uzgodnione - podsumował.

Spotkanie trwa dalej. Są pierwsze ustalenia

Po szczycie całej UE brukselskie spotkanie jest kontynuowane w gronie 17 szefów państw i rządów eurogrupy. Najważniejszym tematem rozmów jest zwiększeniem Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, który obecnie ma zdolność pożyczkową w wysokości 440 mld euro. Jak nieoficjalnie podała agencja Reutera powołując się na swoje źródła, uzgodniono już, że Fundusz ma zostać zwiększony do 1 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie jego możliwości kapitałowych bez finansowania kolejnych gwarancji z kasy państw strefy euro. Drugi wariant reformy EFSF zakładał, że będzie on ściągać kapitał z rynków finansowych - np. od prywatnych inwestorów z Chin. Niewykluczone, że ta druga opcja zostanie wcielona w życie obok lewarowania. Jak ustalił Reuters, jutro prezydenci Francji i Chin mają rozmawiać o udziale Chin w Funduszu. Szczegóły ostatecznie mają ustalić ministrowie finansów eurolandu w listopadzie.

Inną ważną kwestią, nad którą dyskutują przywódcy strefy euro, jest udział prywatnych banków w programie ratunkowym dla Grecji. Obecnie wielkie banki w Francji, Hiszpanii, Niemczech mają w swoich portfelach dużą ilość greckich papierów dłużnych, które w przypadku bankructwa Aten staną się bezwartościowe. Dlatego banki odpuszczą część długów, tak by uniknąć bankructwa Grecji i odzyskać choć część swoich pieniędzy. Jaka to będzie część? To właśnie ma zostać ustalone w nocy. Nieoficjalnie mówi się, że straty posiadaczy greckich obligacji mogą sięgnąć nawet 50-60 proc.

CO DOKŁADNIE PRZYWÓDCY STREFY EURO MAJĄ USTALIĆ NA SZCZYCIE? - CZYTAJ

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl