Walkman znika z Japonii

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgSony wyprodukował do tej pory 220 mln walkmanów

Producent sprzętu elektronicznego Sony zapowiedział, że kończy sprzedaż walkmanów w Japonii - poinformowała w środę brytyjska gazeta "Telegraph" na swojej stronie internetowej. Od 1979 roku na całym świecie sprzedano ich około 220 mln sztuk.

Producent zapowiada, że zakończenie sprzedaży popularnych i tanich przenośnych odtwarzaczy kaset dotyczy wyłącznie rynku japońskiego. Swoją decyzję koncern tłumaczy tym, że w Japonii inne sposoby zapisu i odsłuchiwania muzyki, jak np. mp3, niemal zupełnie zastąpiły kasety magnetofonowe.

Cytowany przez gazetę rzecznik Sony Goerge Boyd powiedział, że kasety jednak wciąż są na świecie popularne, więc producent wciąż będzie sprzedawał walkmany na innych rynkach - tak długo, jak będzie na nie popyt.

Walkman jest obecny na rynku ponad 30 lat; do sprzedaży trafił w 1979 roku. Zaprojektował go pracujący w koncernie inżynier Nobutoshi Kihara, zainspirowany przez jednego z szefów Sony, Akio Moritę, który chciał móc słuchać muzyki w trakcie długich lotów podczas podróży w interesach.

Przenośnie odtwarzacze muzyki zyskały ogromną popularność w latach 80. ubiegłego wieku. Pojawienie się i coraz większa popularność płyt CD spowodowała spadek popularności walkmanów - wtedy Sony zaczął sprzedawać Discmany - przenośne odtwarzacze płyt. W ostatnich kilku latach rosnąca popularność muzyki ściąganej z internetu niemal zupełnie wyparła ze sprzedaży kasety magnetofonowe i wypiera też z kolei płyty CD.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org