W USA produkują i budują coraz więcej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Gospodarka USA ciągle się kręci

- Produkcja przemysłowa w USA w lipcu 2011 roku wzrosła o 0,9 proc., wobec wzrostu o 0,4 proc. w czerwcu - podała we wtorek Rezerwa Federalna (Fed). W stosunku rocznym rośnie też liczba rozpoczętych budów nowych domów.

Wzrost produkcji jest lepszy niż prognozy analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 0,5 proc. Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w lipcu 77,5 proc., wobec 76,9 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie. Analitycy oczekiwali wyniku 77,0 proc.

Budownictwo się rozkręca

Nieźle wygląda też sytuacja w amerykańskim budownictwie. Jak podał podał Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Urbanistycznego w lipcu liczba nowych inwestycji budowlanych w USA spadła o 1,5 proc. w skali miesiąca, ale wzrosła o 9,8 proc. w skali roku. W ubiegłym miesiącu rozpoczęto 604 tys. nowych inwestycji budowlanych. Tymczasem analitycy spodziewali się, że nowych budów wystartuje w lipcu tylko ok. 600 tys.

Rok do roku wzrosła też w lipcu liczba pozwoleń na na budowę domów przez prywatnych inwestorów. W sumie wydano ich 597 tys. - o 3,8 proc. więcej niż przed rokiem i 1,2 proc. mniej niż przed miesiącem

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24