UTK potwierdza: Alstom złożył wniosek ws. Pendolino

pendolino-16-9.jpg

Urząd Transportu Kolejowego potwierdza informacje TVN24 Biznes i Świat. Firma Alstom złożyła wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego o dopuszczenie do eksploatacji pociągów Pendolino. PKP Intercity ocenia, że to dobry krok, aby te składy mogły wyjechać na polskie tory w grudniu tego roku.

Altom złożył wniosek w zeszły piątek. Nicolas Halamek, dyrektor zarządzający Alstom Transport w Polsce, poinformował w poniedziałek, że koncern złożył wniosek o homologację pociągu Pendolino z maksymalną prędkością 250 km/h. Wniosek dotyczy zgodności taboru z systemem SHP oraz ERTMS. - Wniosek jest zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami prawa i dostosowany do istniejącej infrastruktury wraz z jej ograniczeniami. O treści wniosku Alstom poinformował oficjalnie PKP Intercity - dodał.

Grudzień możliwy?

Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska w poniedziałkowej rozmowie z PAP oceniła, że decyzja producenta Pendolino pozwala myśleć, o tym, aby składy mogły wyjechać w grudniu na polskie tory. Zgodnie z rozkładem Pendolino ma być włączone do siatki połączeń od 14 grudnia. Rzeczniczka dodała, że złożenie wniosku jest też pierwszym etapem porozumienia przewoźnika i francuskiego koncernu.

"Jest porozumienie"

Pod koniec czerwca prezes Grupy PKP Jakub Karnowski informował, że przewoźnik porozumiał się z Alstomem. PKP Intercity zaproponowały m.in. dokonanie "dwustopniowej" homologacji pociągów. Miałaby ona polegać na tym, iż polski przewoźnik odebrałby pociągi, mogące jeździć z prędkością 250 km/h i współpracować z systemem sygnalizacyjnym ERTMS 1. Koncern później miałby dokonać homologacji pociągów na potrzeby systemu ERTMS 2.

Zgodnie z kontraktem Alstom musi dostarczyć pociągi zgodne z systemem bezpiecznego sterowania ruchem kolejowym ERTMS 2. Składa się on z podsystemu ETCS, który pozwala na przekazywanie sygnałów z semaforów bezpośrednio do kabiny maszynisty i ciągłą kontrolę pracy prowadzącego pojazd. Drugą częścią ERTMS 2 jest cyfrowy system kolejowej komunikacji GSM-R, który używany jest zarówno do komunikacji głosowej dla pracowników kolei, jak i transmisji danych np. z semaforów do lokomotyw. ERTMS 1 różni się od systemu ERTMS 2 tym, że obejmuje jedynie podsystem ETCS, bez podsystemu GSM-R.

Problemy

Alstom w poniedziałek poinformował, że "pociągi Pendolino wyposażone są we wszystkie urządzenia niezbędne do komunikowania się z infrastrukturą przytorową". - Mimo wielokrotnych próśb, PKP Intercity nie przekazało Alstom niezbędnych parametrów (SIM card, safety key RBC, NID engine – numer identyfikacyjny pojazdu) koniecznych do przeprowadzenia testów na system sterowania ruchu ERTMS poziom 2 - twierdzi koncern. Podkreślono, że Alstom złożył wniosek do UTK mimo "braku podpisanego porozumienia z PKP Intercity, co świadczy o tym, iż producentowi zależy na jak najszybszym wprowadzeniu pociągów do eksploatacji".

Firmy rozmawiają o naliczanych przez polskiego przewoźnika karach umownych za brak pociągów Pendolino. Władze PKP prowadziły negocjacje z Alstomem od początku maja. PKP Intercity kupiło pociągi od francuskiego koncernu w maju 2011 r. 6 maja br. minął termin przekazania polskiemu przewoźnikowi pierwszych składów Pendolino z homologacją, czyli dokumentacją pozwalającą na poruszanie się pociągów po polskich torach z prędkością do 250 km/h. Sprawą kar miałby się zająć sąd arbitrażowy

W Polsce działa certyfikowany przez UTK system ERTMS 1, który pozwala na poruszanie się pociągów powyżej 160 km/h. Zajmująca się infrastrukturą kolejową spółka PKP PLK podała na początku lipca, że od połowy czerwca testuje system ERTMS 2 w Polsce.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości