UOKiK: Auchan może kupić Real

Najnowsze

TVN 24Auchan będzie musiał sprzedać 8 sklepów

Auchan Polska otrzymał od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów warunkową zgodę na przejęcie hipermarketów Real - podał UOKiK w komunikacie prasowym. Auchan będzie musiał sprzedać 8 sklepów.

UOKiK podał, że przeprowadzone przez Urząd postępowanie wykazało, że transakcja przejęcia Reala przez Auchan Polska może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na jedenastu lokalnych rynkach. Konieczna jest więc sprzedaż 8 sklepów.

- Zgodnie z wydaną decyzją Auchan Polska musi wyzbyć się praw do ośmiu hipermarketów Real. Nie może to nastąpić później niż w ciągu 18 miesięcy od sfinalizowania transakcji przez Auchan, na rzecz inwestora, który nie należy do grupy kapitałowej Auchan oraz nie jest współkontrolowany przez żaden podmiot z tej grupy - powiedziała cytowana w komunikacie Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.

Lista na sprzedaż

Sklepy Real, które muszą zostać sprzedane, za akceptacją Urzędu, znajdują się w Białymstoku, Bielsku Białej, Czeladzi, Legnicy, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu i Sosnowcu.

Auchan Polska jest kontrolowana przez Groupe Auchan. Posiada 27 sklepów pod marką Auchan, kontroluje również spółkę Elea Polska, właściciela sieci sklepów Simply Market. Spółka Real należy do międzynarodowego koncernu handlowego – Grupy Metro, działającego w 30 krajach Europy i Azji Wschodniej. Jest właścicielem 57 hipermarketów Real.

W listopadzie 2012 roku grupa Metro podpisała umowę z grupą Auchan w sprawie sprzedaży za 1,1 mld euro sieci Real w Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie.

Organem właściwym do zbadania transakcji była Komisja Europejska, jednak na wniosek przedsiębiorców, w części dotyczącej polskiego rynku, sprawa została przekazana w marcu 2013 r. do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydana przez UOKiK decyzja nie jest prawomocna. Spółce przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24