Unia zabroni sprzedaży jaj z klatki

Najnowsze

TVN24Unia zabroni klatkowego chowu kur

Od 1 stycznia 2012 roku sprzedaż jaj od kur z chowu klatkowego będzie zabroniona. Hodowcy kur będą mogli jednak sprzedać jaja zakładom przetwórczym - poinformowała Komisja Europejska.

Unia zamierza utrzymać w mocy postanowienie o tym, że zakaz sprzedaży jaj z chowu klatkowego wejdzie w życie od 1 stycznia 2012 roku. - Nie chcemy przekładać tego terminu. Poczyniliśmy w tym kierunku już pewne działania. To, ani zaufanie klientów nie mogą zostać naruszone - powiedział John Dalli, komisarz unijny ds. zdrowia.

Jaja tylko do przetwórstwa

Ale producenci jajek, którzy nadal będą hodować kury w klatkach, nie będą musieli niszczyć jaj. Będą mogli sprzedać je zakładom przetwórczym w swoim własnym kraju. - Chodzi o to, by jajka niezgodne z nowymi przepisami trafiały tylko do zakładów przetwórstwa - podkreśla Dalli.

Komisarz powiedział, że zdaje sobie sprawę z konsekwencji wprowadzenia zakazu na podaż jajek oraz popyt.

Unia zamierzała wprowadzić zakaz sprzedaży jajek od kur z chowu klatkowego już w 1999 roku, ale liczby pokazały, że jest to niemożliwe. Jeszcze w kwietniu 2011 roku w Unii w ten sposób hodowanych było ponad 144 miliony kur, czyli jedna trzecia wszystkich tych zwierząt.

Będą kłopoty w Polsce?

Komisja Europejska zamierza wysłać inspektorów do wybranych krajów Wspólnoty i skontrolować, czy stosują się one do nowego prawa. Kłopotów z egzekwowaniem przepisów urzędnicy spodziewają się przede wszystkim we Francji, Polsce, Belgii i Portugalii. Duży problem może mieć też Hiszpania, Włochy, Grecja i Węgry.

Kraje, które już wprowadziły zakaz, takie jak Niemcy, Austria i Wielka Brytania naciskają, by nieprzestrzegający przepisów ponosili surowe kary.

Zakaz chowu klatkowego to test przed planowanym na 2013 rok zakazem używania klatek dla świń, używanych dla ciężarnych macior, które spędzają w nich niemal całe życie.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24