Najnowsze

ZUS zabierze się za umowy o dzieło

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
Gazeta Wyborcza, PAP
Noga: mamy teraz rynek pracodawcy
Noga: mamy teraz rynek pracodawcytvn24
wideo 2/5
tvn24Noga: mamy teraz rynek pracodawcy

Od stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie prowadził rejestr wszystkich umów o dzieło - pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza". Czy to pierwszy krok do oskładkowania tych umów?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Gazeta podaje, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konsultuje z pracodawcami i związkami zawodowymi w Radzie Dialogu Społecznego, jak szeroka ma być reforma.

Rejestr umów o dzieło

"Bo rząd chciałby oskładkować również umowy-zlecenia pracujących na etacie oraz tych, którzy łączą działalność gospodarczą z umowami-zleceniami. Okazuje się, że zmiany prawne mogą dotyczyć też zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. Obecnie - w przeciwieństwie do zleceń - są one zwolnione z jakichkolwiek składek ubezpieczeniowych" - czytamy.

"Rząd - o czym wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia - w pierwszej 'tarczy antykryzysowej' zapisał, że od stycznia 2021 przedsiębiorcy będą musieli umowy o dzieło zgłaszać do ZUS" - pisze gazeta.

"Oto zapis z ustawy: 'Płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło informuje Zakład o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy'" - przytacza "GW".

Dziennik informuje, że przedsiębiorcy będą mieli 7 dni od podpisania umowy na poinformowanie o niej Zakładu. 

Z danych wynika, że na umowach cywilnoprawnych łącznie pracuje 1,3 mln Polaków, jednak rząd nie ma informacji, ile osób pracuje na umowach o dzieło. "Zakład z napływających danych stworzy specjalny rejestr umów o dzieło. I na każde żądanie będzie dane z niego udostępniać członkom rządu" - podaje GW.

"Co to oznacza? Na przykład w przypadku przekwalifikowania umowy o dzieło z wynagrodzeniem 5 tys. brutto trzeba będzie zapłacić ok. 2 tys. zł składek plus odsetki za zwłokę" - informuje "GW".

"ZUS, mając więc do dyspozycji rejestr, będzie badał czy firma, zamiast podpisywać umowy o dzieło (od których nie płacimy składek ubezpieczeniowych), powinna zawierać umowy-zlecenia (od których składki płacić trzeba)" - pisze dziennik.

Autor:mp

Źródło: Gazeta Wyborcza, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości