Tusk: euro tak szybko, jak to możliwe

Najnowsze

Aktualizacja:

Polska dawno temu weszła na drogę prowadzącą do euro i nie zamierza z niej schodzić - zdradził w wywiadzie dla telewizji Euronews premier Donald Tusk. Wywiad przeprowadzono w związku ze zbliżającą się polską prezydencja w UE (1 lipca).

Zapytany o to, co on i jego rząd myśli o wspólnej europejskiej walucie, Donald Tusk odpowiedział: "Podjęliśmy tę decyzję dawno temu i traktujemy to w Polsce bardzo poważnie".

- Wstąpienie do UE, traktaty, które podpisaliśmy, oznaczają, że Polska dołączy do strefy euro. Chcemy wprowadzić jedną walutę tak szybko, jak to tylko możliwe - dodał premier.

Bez dróg na skróty

Tusk powiedział też, że w drodze do euro Polska nie chce żadnych dróg na skróty, ale pragnie spełnić kryteria z Maastricht, co określił jako "odpowiedzialny sposób".

Zaznaczył, że choć entuzjazm niektórych Polaków dotyczący wprowadzenia euro zmalał, to ma to związek z kryzysem ekonomicznym strefy euro, a nie "ze sposobem, w jaki Polacy myślą" na temat wspólnej waluty.

- Uwierzcie mi, nawet jeśli jest mniej entuzjazmu (ws. euro) niż wcześniej, to i tak jest dość, by Polska weszła do strefy euro - podsumował premier.

Źródło: Euronews