Dwa międzynarodowe lotniska w Turcji zamknięte dla pasażerów

Autor:
/ToL
Źródło:
Reuters

W Turcji, Syrii, a także w Libanie nad ranem zatrzęsła się ziemia. Trzęsienie ziemi miało magnitudę między 7,4 a 7,8. Międzynarodowe porty lotnicze w Turcji - Gaziantep i Hatay - są nieczynne dla ruchu pasażerskiego.

O zawieszeniu lotów na lotniskach Gaziantep i Hatay poinformował wiceprezydent Turcji Fuat Oktay. - Lotnisko Hatay w mieście Antiochia jest nieczynne, ponieważ jego pas startowy został uszkodzony - dodał polityk.

W wyniku trzęsienia ziemi pas startowy lotniska Hatay pękł - poinformował dziennik "Daily Sabah". Lotnisko to obsługuje takie miasta jak Antiochia czy Iskenderun.

Zamknięte było również lotnisko w Adanie. Około godz. 13.00 turecki minister transportu poinformował, że lotnisko wznowiło działalność.

Trzęsienie ziemi

Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów, które nastąpiły o godz. 4.17 czasu lokalnego (2.17 w Polsce) znajdowało się na głębokości 18 km w odległości ok. 30 km od miasta Gazientep liczącego ponad milion mieszkańców i będącego stolicą prowincji.

Amerykanie wskazują na trzęsienie o magnitudzie 7,9, Europejskie Centrum Sejsmologiczne - 7,8, natomiast turecka Agencja ds. Sytuacji Kryzysowych AFAD oceniła siłę wstrząsów na 7,4. Epicentrum miało znajdować się koło miasta Pazarcik w prowincji Kahramanmaras.

Nieco później nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał magnitudę 6,7. Wstrząsy sejsmiczne były odczuwalne także w sąsiednich krajach - Iraku, Libanie, Syrii, a nawet na Cyprze.

W Turcji zginęło co najmniej 1014 osób, w Syrii 592. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Stoktur / Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości