Trump chce skasować "marzycieli". To plan "okrutny, samobójczy i zły"

Najnowsze

TVN24 BiSAmerykanie protestują. Nie chcą wycofania programu tzw. marzycieli

Amerykanie wychodzą na ulice, aby protestować w obronie tak zwanych marzycieli, czyli tych, którzy przyjechali do Stanów Zjednoczonych jako dzieci, ale tu się wykształcili i tu pracują zawodowo. Donald Trump chce, żeby nie chroniło ich - tak jak dotychczas - amerykańskie prawo. Imigracyjnymi przepisami przez najbliższe pół roku będzie się zajmował Kongres. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Były prezydent USA Barack Obama nazwał plany administracji Donalda Trumpa w sprawie wycofania programu dla tzw. dreamersów, "okrutną, samobójczą i złą". "To decyzja polityczna i kwestia moralna" - napisał Obama na Facebooku.

Zagrożenie

"Nie powinniśmy stwarzać zagrożenia dla przyszłości tej grupy młodych ludzi, którzy są tutaj nie z własnej winy, którzy nie stwarzają zagrożenia i którzy nikomu z nas nic nie zabierają" - dodał. O zakończeniu programu zwanego DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals - wstrzymania deportacji wobec osób, które przybyły jako dzieci), jeśli Kongres nie przyjmie w ciągu sześciu miesięcy ustawy regulującej sytuację tej grupy, poinformował wcześniej we wtorek minister sprawiedliwości Jeff Sessions. Program ten został wdrożony na podstawie rozporządzenia wykonawczego Obamy w roku 2012 i od tego czasu był kilkakrotnie przedłużany.

Tysiące osób

Przeciętny wiek "marzycieli" w momencie nielegalnego przekroczenia granicy, z reguły razem z rodzicami, wynosił 6,5 roku. Teraz jest to grupa nastolatków lub młodych ludzi licząca blisko 800 tys. osób. Podczas swej ostatniej konferencji prasowej w Białym Domu Obama powiedział, że po złożeniu urzędu chce unikać komentowania polityki, ale zabierze głos, jeśli zagrożone będą fundamentalne amerykańskie wartości. Dodał też, że nie będzie milczał, jeśli administracja nowego prezydenta Donalda Trumpa będzie usiłowała przeforsować decyzję o deportacji dzieci nielegalnych imigrantów, które wychowały się w USA. "To zasługiwałoby na to, bym zabrał głos" - mówił.

Nielegalni

"Dreamersi" mimo swego nielegalnego statusu ujawnili się, by otrzymać ochronę i płacić podatki. Otrzymali karty ubezpieczenia społecznego, czyli są w federalnej bazie danych, więc służbom imigracyjnym bardzo łatwo byłoby te osoby namierzyć i deportować. Podczas kampanii Trump zapowiadał deportację wszystkich nielegalnych imigrantów, których liczbę w Stanach Zjednoczonych szacuje się na około 11 milionów.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis, PAP