Związek Solidarność portów w Gdyni i Gdańsku włącza się do prowadzonej już w Szczecinie i Świnoujściu akcji protestacyjnej przeciwko 23 proc. stawcepodatku VAT na usługi świadczone przez porty. Portowcy przekonują, że z takim podatkiem polskim portom grozi upadek.
W portach w Szczecinie i Świnoujściu w ramach protestu od wtorku codziennie w południe na minutę uruchamiane są syreny: portowe i na cumujących tam statkach. Akcja zorganizowana przez związkowców ma potrwa 23 dni.
Jak poinformował w piątek przewodniczący komisji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Portu Gdynia Kazimierz Waldowski, tego dnia także ten port dołączył do protestu. Zaś przewodniczący komisji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Portu Gdańsk Edward Fortuna powiedział, że gdański port powinien włączyć się do akcji w najbliższy poniedziałek.
Waldowski apeluje do trójmiejskich samorządów oraz firm, by także one włączyły się do akcji. - Wprowadzenie podatku VAT na usługi portowe podwyższa koszty i może doprowadzić do zamykania zakładów pracy, a co za tym idzie, powiększania i tak dużego już bezrobocia. Stracą na tym samorządy oraz lokalna gospodarka, bo ewentualny upadek portowych firm pociągnie za sobą kryzys w powiązanych z nimi zakładach - powiedział przewodniczący komisji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Portu Gdynia.
Polskie porty przegrają z konkurencją?
Według ostatniej interpretacji przepisów podatkowych z 2010 r., zerową stawką są objęte tylko usługi świadczone na rzecz armatora morskiego. W innych krajach stawka zerowa obowiązuje też na transport, załadunek towarów, magazynowanie, sortowanie, czy kontrolę jakości prowadzone w obrębie portów morskich.
Natomiast w myśl obecnych polskich przepisów usługi te świadczone są nie na rzecz armatora, tylko na rzecz ładunków, i według fiskusa jako takie nie są zwolnione z VAT.
Przeciwnicy tej interpretacji przekonują, że w ten sposób usługi w polskich portach stają się droższe niż u konkurencji np. w Niemczech, co musi spowodować odpływ towarów.
W poniedziałek za zerową stawką VAT na usługi portowe opowiedział się wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. W jego opinii, obecna 23-proc. stawka obniża konkurencyjność polskich portów. Z inicjatywy wicepremiera PSL zgłosiło stosowną poprawkę do obecnie nowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt jest po drugim czytaniu w Sejmie i został skierowany do prac w Komisji Finansów Publicznych. Swoją poprawkę do nowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzającą zerową stawkę VAT, zgłosiło także PiS.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org