Najnowsze

Szwajcarzy przeszukali genewskie biuro najbogatszego Ukraińca

Najnowsze

Foundation for Effective Governance/One Hyde Park"Forbes" szacuje majątek biznesmena na co najmniej 12,5 miliarda dolarów

Szwajcarscy śledczy przeszukali genewskie biuro spółki DTEK Trading należącej do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa. Miało to związek z postępowaniem przeciwko synowi byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, który robił z tą firmą interesy.

Należąca do Achmetowa Doniecka Kompania Paliwowo-Energetyczna (DTEK) produkuje ponad 30 proc. energii elektrycznej zużywanej na Ukrainie. Spółka-córka DTEK Trading zajmuje się sprzedażą energią i surowcami. To właśnie z nią transakcje zawierała, należąca do syna Janukowycza, firma MAKO Trading handlująca ukraińskim węglem. Jak informuje ukraińska "Pravda", Aleksander od dawna był na celowniku szwajcarskiej policji, która podejrzewa go o pranie pieniędzy. Choć funkcjonariusze przeszukali biuro DTEK Trading 27 lutego, jednak dopiero teraz poinformowano o tym media. W oświadczeniu dla prasy spółka przyznała, że "szwajcarskie władze wszczęły śledztwo w związku z działaniami kilku wpływowych Ukraińców". Komunikat podkreśla: "udostępniliśmy służbom niezbędne dokumenty finansowe".

Wasal Janukowycza

Rinat Achmetow jest najbogatszym ukraińskim oligarchą. Biznesmen kontroluje 10 kluczowych sektorów tamtejszej gospodarki, m.in. elektroenergetykę, metalurgię, telekomunikację. Ma swoje aktywa m.in. w Szwajcarii, USA, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Rosji. Wspierał kampanie wyborcze Wiktora Janukowycza.

"Forbes" szacuje majątek tego ukraińskiego biznesmena na co najmniej 12,5 miliarda dolarów.

Autor: rf/klim/ / Źródło: Reuters, pravda.com.ua

Źródło zdjęcia głównego: Foundation for Effective Governance/One Hyde Park

Pozostałe wiadomości