Szwajcaria otwiera Chorwatom dostęp do rynku pracy

W referendum z 9 lutego przyjęto poprawkę do szwajcarskiej konstytucji przywracającą limity wydawanych zezwoleń na pobyt stały dla cudzoziemcówshutterstock.com

Władze Szwajcarii ogłosiły w środę, że umożliwią pracownikom z Chorwacji dostęp do swego rynku pracy. W ten sposób Berno chce wznowić rozmowy z UE, które zostały wstrzymane, gdy w referendum Szwajcarzy opowiedzieli się za ograniczeniem masowej imigracji.

Swoboda przepływu osób jest jedną z podstawowych zasad w UE. Choć Szwajcaria nie należy do Unii, to jest ważnym partnerem handlowym "28" i podpisała z nią porozumienie o swobodnym przepływie osób. Jak czytamy na stronie Rady Federalnej, która sprawuje władzę wykonawczą w Szwajcarii, środowa decyzja jest częścią planowanych działań, mających sprzyjać wznowieniu negocjacji z UE w takich dziedzinach jak badania, edukacja, energia czy handel emisjami. "Decyzja ta dowodzi, że Rada Federalna kontynuuje strategię mającą na celu kontynuowanie i koordynowanie bieżących i przyszłych negocjacji w wielu europejskich kwestiach, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty dla Szwajcarii" - napisał rząd w oświadczeniu.

Szwajcarzy zapłacą by zmniejszyć różnice gospodarcze

Chorwaci, którzy do Unii przystąpili 1 lipca 2013 r., mieli od lipca br. mieć dostęp do szwajcarskiego rynku pracy. Ten harmonogram będzie zachowany dzięki "przyznaniu obywatelom Chorwacji oddzielnych limitów" - wyjaśnił rząd. Limity te będą obowiązywały do czasu znalezienia rozwiązania w sprawie swobody przepływu osób z UE, najpóźniej do 9 lutego 2017 r. Oprócz umożliwienia Chorwatom podejmowania pracy w Szwajcarii i uznawania ich kwalifikacji, rząd w Bernie przekaże 45 mln franków szwajcarskich (50,93 mln dolarów) władzom w Zagrzebiu na zmniejszenie różnic gospodarczych i społecznych między Chorwacją a starymi krajami UE. Decyzję tę zatwierdzić musi jeszcze szwajcarski parlament. W referendum z 9 lutego przyjęto poprawkę do szwajcarskiej konstytucji przywracającą limity wydawanych zezwoleń na pobyt stały dla cudzoziemców. Mają być one ustalane corocznie, zgodnie z potrzebami gospodarczymi Szwajcarii. Berno ma trzy lata na zdefiniowanie tych ograniczeń i stworzenie odpowiednich regulacji prawnych. Chorwacja miała być włączona do unijnego porozumienia ze Szwajcarią o swobodzie przepływu osób. Jednak w połowie lutego Szwajcaria poinformowała Chorwację, że ze względu na referendum nie może podpisać porozumienia o swobodzie przepływu osób z jej krajem w uzgodnionej poprzednio formie. W odpowiedzi Komisja Europejska wstrzymała negocjacje ze Szwajcarią ws. jej udziału w programie badawczym UE Horyzont 2020 oraz w programie edukacyjnym Erasmus+ do czasu podpisania przez Berno protokołu rozszerzającego swobodę przepływu osób o Chorwację. KE zawiesiła też m.in. rozmowy ze Szwajcarią na temat energii, choć znajdowały się one w ostatniej fazie. W środę KE oświadczyła, że odnotowała decyzję szwajcarskich władz o tymczasowym objęciu obywateli Chorwacji swobodą przepływu osób. "Odnotowaliśmy deklarację Rady Federalnej, że chce traktować chorwackich obywateli na równi z obywatelami innych państw Unii. To pozytywny krok, jednak nie zapewnia rozwiązania na dłuższą metę w sprawie objęcia Chorwacji porozumieniem o swobodzie przepływu osób między UE a Szwajcarią" - powiedziała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

Komisja Europejska: to za mało

Według KE jednostronna decyzja Szwajcarii o tymczasowym charakterze nie wystarczy też, by wznowić zawieszone rozmowy ze Szwajcarią o pełnym udziale tego kraju w programie Horyzont 2020. UE chce, by Szwajcaria ratyfikowała protokół o objęciu Chorwacji porozumieniem o swobodzie przepływu osób. Agencja ratingowa Moody's ostrzegała, że ograniczenie imigracji negatywnie odbije się na szwajcarskiej gospodarce i jej sektorze bankowym. Szwajcarski rząd poinformował też w środę, że przestają obowiązywać limity dla pracowników z 25 krajów UE, które były stopniowo wprowadzane w 2012 r. i 2013 r. Obywatele 25 krajów UE będą mogli w pełni korzystać z prawa do swobody przepływu osób w Szwajcarii, jeśli będą chcieli tam pracować. Jeśli chodzi o Rumunię i Bułgarię, które do UE weszły w 2008 r., nadal obowiązują okresy przejściowe. Rząd do końca maja zdecyduje, czy przedłuży limity dla tych krajów. W 2012 r. rząd szwajcarski tymczasowo przywrócił kwoty dla pracowników z ośmiu nowych państw członkowskich UE - Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. W 2013 r. rozszerzył te limity na pozostałe 17 krajów Uni.

Antyimigracyjna Szwajcaria
Antyimigracyjna SzwajcariaTVN24 Biznes i Świat
Unia Europejska apeluje do Szwajcarii o przestrzeganie umów dotyczących swobodnego przepływu ludności
Unia Europejska apeluje do Szwajcarii o przestrzeganie umów dotyczących swobodnego przepływu ludności

Autor: Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest dużo mniejsze niż się spodziewano - wynika z informacji, które przekazały redakcji biznesowej portalu tvn24.pl banki. Wszystko przez nowe zasady programu, które mocno zawęziły liczbę osób uprawnionych do skorzystania z pomocy. Wykluczona została przede wszystkim jedna grupa kredytobiorców.

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Źródło:
tvn24.pl

Japoński Mitsubishi Motors ma dołączyć do sojuszu między Honda Motor i Nissan Motor, tworząc grupę samochodową o łącznej sprzedaży ponad 8 milionów pojazdów, poinformował w niedzielę dziennik biznesowy Nikkei.

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Źródło:
PAP

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła pierwsza sprawa wiborowa skierowana przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Co to oznacza dla kredytobiorców? - Jeśli wyrok TSUE będzie wskazywał na możliwość unieważnienia umów kredytów PLN + WIBOR, to należy spodziewać się fali dziesiątek tysięcy pozwów konsumentów upominających się o swoje prawa przed sądami w całym kraju - odpowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Robert Górski, radca prawny.

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump szuka poparcia w branży kryptowalut. Kandydat na prezydenta USA w sobotę na konferencji Bitcoin 2024 w Nashville w stanie Tennessee skrytykował wiceprezydent Kamalę Harris za podejście obecnej administracji do regulacji kryptowalut i obiecał zwolennikom tej branży daleko idące wsparcie. Wcześniej były prezydent sam krytykował ten sektor.

Trump szuka poparcia u nowej grupy wyborców. "Prześladowania ustaną"

Trump szuka poparcia u nowej grupy wyborców. "Prześladowania ustaną"

Źródło:
PAP

Niech turyści bez obaw przyjeżdżają na Sycylię – zaapelował w sobotę gubernator tego regionu Renato Schifani w związku z informacjami o suszy na wyspie i problemach z wodą w niektórych rejonach. Dodał, że nieprawdziwe są doniesienia o rzekomej ucieczce turystów.

Obawy o brak wody na włoskiej wyspie. "Turyści mogą przyjeżdżać"

Obawy o brak wody na włoskiej wyspie. "Turyści mogą przyjeżdżać"

Źródło:
PAP

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zainteresowanie ogłoszeniami o mieszkaniach na wynajem wzrosło w czerwcu o 12 procent miesiąc do miesiąca i 20 procent rok do roku - poinformowano w raporcie serwisu Otodom. Najczęściej poszukiwane okazały się lokale 2-pokojowe o powierzchni co najmniej 40 metrów kwadratowych, a jednym z ważniejszych dla najemców udogodnień była klimatyzacja.

Rośnie popyt na wynajmowane mieszkania. Te są najpopularniejsze

Rośnie popyt na wynajmowane mieszkania. Te są najpopularniejsze

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50 procent celu na 2020 roku w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Źródło:
PAP

Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń dla masowej turystyki, która w negatywny sposób wpływa na przyrodę, zabytki czy życie lokalnych mieszkańców. W wielu zakątkach świata znajdują się góry, jaskinie a nawet rajskie wyspy, gdzie turyści są niemile widziani.

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

TikTok może być użyty przez chiński rząd jako narzędzie wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie - czytamy w piśmie Departamentu Sprawiedliwości USA. Prokuratorzy wyrazili obawy, że algorytm TikToka może zostać wykorzystany do przeprowadzenia akcji dezinformacyjnych, których wydźwięk miałby oddziaływać na poglądy Amerykanów.

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Źródło:
CNN

Zaraza pomidorów to widmo każdego rolnika. A w tym roku wystąpiła znacznie wcześniej niż przed laty - donosi dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Jak dodaje, choroba ta, zwana ziemniaczaną, potrafi mieć gwałtowny przebieg. - W ciągu kilku dni może nastąpić całkowite więdnięcie pomidorów - wyjaśnia. Z kolei Agnieszka Włodarek z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach informuje, że pojawiły się także objawy zarazy ziemniaka.

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia zlikwidowana ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych - zapowiedział w piątek w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Turyści podróżujący na Zanzibar będą musieli zapłacić 44 dolary (czyli ponad 170 złotych) dodatkowej opłaty. To ubezpieczenie, które będzie ważne przez 92 dni i zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku na terenie całego archipelagu.

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Współczesne technologie umożliwiają poznawanie ludzi w sieci, a także utrzymywanie i budowanie za ich pomocą relacji. Niosą jednak za sobą wiele ryzyk. Możemy bowiem paść ofiarą oszustwa na portalu randkowym, zostać dotknięci przez szantaż seksualny bądź "zemstę porno". Ministerstwo Cyfryzacji radzi w poradniku "Internetowe Love", jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy, gdy damy się zmanipulować i będziemy mieć kłopoty.

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm udzielił Radzie Ministrów absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Posłowie zwrócili jednak uwagę na "istotne nieprawidłowości".

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Nagrodą o równowartości 180 milionów złotych podzielą się szczęśliwcy z Norwegii i Szwecji. W Polsce odnotowano wysoką wygraną drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP