Najnowsze

Szef Tesla Motors ostrzega: roboty za pięć lat mogą zagrażać człowiekowi

Najnowsze


W ciągu pięciu lat roboty mogą zagrażać człowiekowi, a nawet zabijać - napisał na futurologicznym forum Egde.org Elon Musk, amerykański miliarder i wizjoner, założyciel Tesla Motors. Wpis został wykasowany po kilku minutach.

Musk, którego majątek jest wart około 4,5 mld dolarów, ostrzegł czytelników, że rozwój sztucznej inteligencji może doprowadzić do tego, że w nieodległej przyszłości roboty będą zagrożeniem dla człowieka. Będą mogły nawet decydować o zabijaniu ludzi.

Wie, o czym mówi

"Tempo rozwoju sztucznej inteligencji jest niewiarygodnie szybkie. Jeśli nie masz kontaktu z odpowiednimi grupami, to nie masz pojęcia, jak szybko to się rozwija. Ryzyko niebezpieczeństwa jest poważne. W ciągu pięciu lat roboty mogą zagrażać człowiekowi, a nawet zabijać" - napisał Musk. Kiedy na forum wywiązała się dyskusja, a użytkownicy zarzucili Muskowi, że ma "dziwaczne" prognozy, to założyciel Tesla Motors odpowiedział, że jego przewidywania nie są "bajkami o żelaznym wilku, a on sam pisze o czymś, co doskonale zna i rozumie". "Powinniśmy rozpoznać zagrożenia i móc kształtować technologie superinteligencji w taki sposób, aby móc je kontrolować" - pisał Musk. Wpis po kilku minutach został wykasowany.

Znowu

To nie pierwszy raz, kiedy Musk publicznie wyraża swoje obawy i snuje apokaliptyczne prognozy związane z rozwojem robotów i sztucznej inteligencji. W czasie niedawnego spotkania dla "Vanity Fair" ostrzegał publiczność przed zabójczymi robotami. Sugerował, że zaawansowana sztuczna inteligencja może sprawić, że roboty doprowadzą do unicestwienia gatunku ludzkiego.

Autor: msz/ / Źródło: Business Insider, Daily Mail

Pozostałe wiadomości