Szczurek: projekt ustawy o NBP był konsultowany przed rozmową Belki z Sienkiewiczem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatMinister finansów Mateusz Szczurek o zmianach w ustawie o NBP

Prace nad ustawą o zmianach w ustawie o Narodowym Banku Polskim trwają od marca 2013 roku. Projekt założeń został wysłany do konsultacji wewnętrznych w ministerstwie finansów 5 lipca 2013 roku, czyli przed rozmową prezesa Belki z ministrem Sienkiewiczem - powiedział we wtorek minister finansów Mateusz Szczurek.

Minister zapowiedział przekazanie dokumentacji dziennikarzom po zakończeniu konferencji.

Mateusz Szczurek przedstawił na konferencji harmonogram prac nad zmianą ustawą o NBP. Dodał, że zawarte są w nim wszystkie dokumenty, "a więc kolejne wersje tego projektu, a także uwagi komentujących, notatki wewnętrzne, wynik protokołu".

Konsultacje przed rozmową

Jak powiedział minister prace zaczęły się w marcu 2013 roku. Dodał, że projekt założeń 5 lipca (2013 r. - red.) został wysłany do konsultacji wewnętrznych w Ministerstwie Finansów, a więc, jak podkreślił, "przed rozmową" Belka-Sienkiewicz. - Jacek Rostowski zatwierdził ustalenia ustawy 8 listopada - zaznaczył.

Według projektowanych założeń NBP ma otrzymać możliwość kupna oraz sprzedaży - z ograniczeniami wynikającymi z regulacji unijnych - dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym.

Szczurek: Projekt zmian w NBP przesłano do konsultacji jeszcze przed rozmową Belka-SienkiewiczTVN24 Biznes i Świat

Bezpieczniejsze zapisy

Jak powiedział Szczurek zapisy dotyczące możliwości kupna i sprzedaży papierów wartościowych poza operacjami otwartego rynku był od samego początku prac nad ustawą. - Były więc w projekcie przed spotkaniem Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem - powiedział szef resortu finansów.

Jak dodał, te zapisy zostały lepiej obwarowane w wyniku konsultacji zewnętrznych, które nastąpiły po spotkaniu Sienkiewicza z Belką. - Efekt finalny, jaki dziś przyjęła Rada Ministrów, zawiera bezpieczniejsze zapisy dla konstytucyjnych wartości, jakim jest niezależność NBP i zakaz finansowania budżetu państwa z pieniędzy NBP - powiedział Szczurek.

Wiarygodna polityka RPP

Szczurek uważa, że RPP prowadzi w sposób wiarygodny politykę pieniężną, ale chciałby, żeby inflacja była bliższa celowi inflacyjnemu NBP, wynoszącemu 2,5 proc.

- Najlepszym dowodem wiarygodności polityki pieniężnej, a tym samym prezesa NBP jest stabilna, niska inflacja i tak jest od dłuższego czasu, chociaż lepiej, żeby była bliższa celowi, a teraz jest sporo niższa - powiedział Szczurek. - NBP spełnia swoją konstytucyjną rolę" - dodał.

Szczurek nie wykluczył, że zapisy założeń do zmiany ustawy o NBP dot. rotacyjności kadencji członków RPP będą zmieniane. Jak podkreślił, wynika to z konieczności dopasowania zapisów ustawy do kadencji obecnych członków Rady.

Projektowana zmiana w ustawie o NBP proponuje wprowadzenie rotacyjności kadencji członków Rady Polityki Pieniężnej: 1/3 składu RPP byłaby powoływana co 2 lata w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat.

Szczurek powiedział, że obecnie spotyka się z prezesem NBP tylko służbowo. - Nie rozmawiałem z prezesem NBP Markiem Belką przed objęciem stanowiska ministra finansów, nie spotykam się też z nim prywatnie.

Potrzebna ustawa

Minister uważa, że proponowana zmiana w ustawie o NBP jest potrzebna, bo "doświadczenia z kryzysu finansowego i stagnacji gospodarczej na świecie pokazują, że bywają okoliczności, w których nie wystarczą zwykłe instrumenty banków centralnych" Jak powiedział sensowność i potrzebę tej zmiany potwierdzają doświadczenia z Japonii, USA, Wielkiej Brytanii i Europejskiego Banku Centralnego. - W całym szeregu krajów rozwiniętych mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której stopy procentowe były ograniczane do zera, a zagrożenie deflacją pozostawało, zagrożenie stabilności finansowej również - i w takich przypadkach wszystkie, co do jednego, głównie banki centralne, decydowały się na tego rodzaju akcje. W ostatnich latach to wcale nie były nadzwyczajne działania - zakup papierów czy to skarbowych, czy komercyjnych na rynku - powiedział minister. Ocenił, że z tej perspektywy sytuacja gospodarcza Polski jest "nieporównanie lepsza". - Wzrost gospodarczy przez cały ten okres był zachowany. Nie mieliśmy do czynienia z poważnym zaburzeniem stabilności finansowej - poza krótkim epizodem na przełomie 2008 i 2009 r. - ale to nie znaczy, że powinniśmy odcinać możliwość stosowania tego rodzaju instrumentów. Stosowanie tej furtki - oby nigdy nie była potrzebna - jest wyrazem troski o stabilność finansową oraz stan gospodarki - powiedział. Zauważył jednocześnie, że w tych nadzwyczajnych okolicznościach, jest dobry zapis ustawy o NBP, którego zmiany rząd się nie domaga. Zapis ten głosi, że podstawowym celem działalności Narodowego Banku Polskiego, jest utrzymanie stabilnego poziomu cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu - o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

Afera

Informacja ministra ma związek z publikacją nagrań przez tygodnik "Wprost", w tym rozmowy, w której szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i szefem gabinetu prezesa NBP Sławomirem Cytryckim rozmawiali m.in. o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, a Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz noweli ustawy o banku centralnym.

Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 r. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. Szczegóły kalendarium pracy nad ustawą opisaliśmy w tvn24bis.pl.

Projekt wcześniej

W poniedziałek na konferencji prasowej premier Donald Tusk zapewniał, że projekt zmian w ustawie o NBP nie jest owocem rozmowy szefa MSW i prezesa NBP, powstał na długo przed nią; a projektowane zmiany korzystnie wpłyną na stabilność finansową państwa, także na niezależność Narodowego Banku Polskiego. Projektem zajmował się we wtorek rząd. Premier dodał też, że projekt zmian w ustawie o NBP był jawny i dostępny publicznie, i od dłuższego czasu pracowano nad nim w Ministerstwie Finansów. - Od początku, od momentu, kiedy NBP wyszedł z tą inicjatywą, w sposób formalny, transparentny i przejrzysty był oceniany i w Ministerstwie Finansów i w procesie konsultacji. Każdy zainteresowany mógł do projektu dołożyć opinie, wnioski czy protesty - zaznaczył.

Szczegółowe kalendarium prac nad projektem założeń ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim - ZOBACZ DOKUMENTY MINISTERSTWA FINANSÓW

Autor: Tol/mn/Klim / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Radek Pietruszka