Szczurek: Polska staje się bezpieczną przystanią na tle innych krajów

Szczurek: Polska już wydaje 3,7-3,8 proc. PKB publicznych środków na inwestycjePAP | Radek Pietruszka

Różne zewnętrzne zagrożenia nie przekładają się na wzrost kosztów polskiego finansowania - powiedział minister Mateusz Szczurek, uzasadniając możliwą redukcję linii kredytowej z MFW. Jego zdaniem Polska staje się wręcz bezpieczną przystanią na tle innych krajów.

Minister finansów potwierdził, że Polska skłania się ku złożeniu wniosku do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o redukcję o 25-33 proc. elastycznej linii kredytowej (FCL), ale podkreślił, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w tej sprawie.

Zewnętrzny wpływ

- Z realizacją każdego kolejnego zagrożenia z zewnątrz widać, że takie sprawy, jak np. ograniczanie tempa luzowania ilościowego w USA, kryzys na Ukrainie, czy spowolnienie w strefie euro nie robią wrażenia na naszym koszcie finansowania i nie zagrażają stabilności finansowania. Z tego punktu widzenia obecna skala linii kredytowej zaczyna się wydawać niepotrzebna - powiedział Szczurek w sobotę wieczorem czasu lokalnego w Waszyngtonie, gdzie bierze udział w jesiennej sesji MFW i Banku Światowego. Szczurek zastrzegł, że jeżeli sytuacja na świecie się zmieni i nastąpi "zamieszanie rynkowe, które będzie się przekładało na rentowność naszych obligacji, to można sobie wyobrazić brak zmiany wielkości linii kredytowej". - Ale w tej chwili notowania rynkowe naszych obligacji wskazują na malejące ryzyko - dodał.

Recesja?

Odnosząc się do wyrażonych przez MFW obaw o recesję w strefie euro, minister zwrócił uwagę, że akurat wpływ recesji na ceny obligacji jest pozytywny, bo "spowolnienie gospodarcze powoduje oczekiwania co do utrzymywania stóp procentowych na niskim poziomie". - Tak długo, jak nie uderza to w stabilność systemu finansowego, to przyczynia się to do obniżenia kosztów finansowania i do łatwości pozyskiwania go, niż odwrotnie. I to ma miejsce w tej chwili także na polskim rynku obligacji - wyjaśnił. MFW 18 stycznia 2013 r. wydłużył Polsce dostęp do FCL na 2 lata w wysokości 22 mld SDR, czyli ok. 33,7 mld USD. Polska nie wykorzystuje środków w ramach utrzymywanej od maja 2009 r. linii kredytowej z MFW i - jak podkreśliło MF - traktuje ją jako instrument ostrożnościowy.

Ważna nagroda

Szczurek odebrał w sobotę w Waszyngtonie nagrodę "Ministra Finansów 2014 r. z Europy Środkowej i Wschodniej", przyznawaną co roku przez serwis internetowy Emerging Markets. Dwa lata temu otrzymał ją ówczesny szef resortu finansów Jacek Rostowski. Szczurek przyznał, że być może jest to ostatnia tego typu nagroda, gdyż "Polska praktycznie wyszła już z grupy krajów wschodzących". Powiedział, że Polskę można wciąż zaliczać do gospodarek doganiających z punktu widzenia jej wzrostu gospodarczego, ale jeśli chodzi o rynek finansowy i rynek długu, to "wyrastamy z tego określenia".

Rentowność obligacji

- Tak długo jak nasza obecność na rynkach wschodzących sprowadza się do nagród branżowych pism, to nie jest problem. Znacznie ważniejsze jest to, w jaki sposób reagują rentowności naszych obligacji na otoczenie zewnętrzne: czy musimy drożej płacić finansując nasz dług w ślad za wyprzedażą na rynkach wschodzących, czy też przeciwnie, czy jesteśmy raczej bezpieczną przystanią w takich okolicznościach. W coraz większym stopniu ma to miejsce - ocenił. Nawiązując do głównego tematu obrad MFW i BŚ, którym była walka ze stagnacją gospodarczą, Szczurek powiedział, że w świadomości liderów Europy coraz mocniej przebija się głos za inwestycjami infrastrukturalnymi. - Jestem pewien, że nowa Komisja Europejska w ciągu najbliższych miesięcy czy kwartałów wprowadzi w życie wraz z rządami jakieś dodatkowe zmiany, które doprowadzą do wzrostu inwestycji prywatnych i publicznych. Pozostawanie w pułapce bardzo niskiego wzrostu gospodarczego nie służy Europie i niszczy potencjał rozwojowy na długie lata - powiedział.

Duże inwestycje

Przypomniał, że Polska już wydaje 3,7-3,8 proc. PKB publicznych środków na inwestycje, co jest "wysokim wynikiem" w porównaniu z resztą UE. Na początku tygodnia MFW po raz trzeci obniżył tegoroczną prognozę wzrostu dla świata - tym razem do 3,3 proc. Fundusz ostrzegł, że z perspektywy rozwoju są szczególnie niepokojącej dla głównych krajów strefy euro, Japonii i wielkich, wschodzących gospodarek, jak Brazylia. Zdaniem szefowej MFW Christine Lagarde strefa euro może wpaść w poważną recesję, jeśli rządy nie przeprowadzą reform i nie zwiększą inwestycji prorozwojowych. MFW ostrzegł też przed poważnymi konsekwencjami, jeśli utrzymają się napięcia geopolityczne.

Mateusz Szczurek: gospodarka spowalnia. To efekt marazmu i sankcji
Mateusz Szczurek: gospodarka spowalnia. To efekt marazmu i sankcji TVN24 BiS

Autor: MSZ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP