Szczecińskie stoczniowe plany już w Brukseli

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Mostostalo Chojnice ma konkretne plany wobec szczecińskiej stoczni

Plan restrukturyzacji Stoczni Szczecińskiej Nowa już w Komisji Europejskiej. Złożył go Mostostal Chojnice. Komisja wciąż czeka na plan restrukturyzacji stoczni Gdynia, który przygotowuje ukraińska spółka ISD Polska.

Program restrukturyzacji Stoczni Szczecińskiej ma być konsultowany z Brukselą podczas dwóch spotkań, które mają odbyć się przed ostatecznym terminem złożenia programów restrukturyzacji. Termin mija 12 września.

Plany czy pobożne życzenia?

Główny właściciel Mostostalu Chojnice Marian Krawczyk zadeklarował, że po przejęciu stoczni nadal będą budowane statki, ale także konstrukcje stalowe. Mostostal planuje wyposażyć wydział przygotowujący produkcję i zachować biuro projektowe. Krawczyk podkreślił jednak, że to "pobożne życzenia", ponieważ decyzje zostaną podjęte po 12 września w Brukseli.

Przedstawiciele Mostostalu poinformowali także, że zawarli porozumienie z norweską stocznią Ulstein Verft AS, która będzie współfinansowała modernizację Stoczni Szczecińskiej Nowa. - Dokumenty są obecnie weryfikowane przez zespół powołany przez właściciela szczecińskiego zakładu. Dotychczas program zbiera dobre oceny, więc myślę, że będzie dobrze - powiedział Zbigniew Urbaniec z grupy KEM, do której należy Mostostal Chojnice. Umowa z Norwegami ma być podpisana w tym tygodniu.

Gdynia w polu?

Swojego programu nie dostarczyła jeszcze spółka ISD Polska, która do końca sierpnia ma wyłączność na rozmowy prywatyzacyjne dotyczące stoczni Gdańsk i Gdynia. ISD zamierza połączyć oba zakłady. Jest już właścicielem Stoczni Gdańskiej.

Źródło: Polskie Radio szczecin, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24