Strumień pieniędzy zamienia się w krople

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska traci na atrakcyjności wśród inwestorów

Coraz mniej zagranicznego kapitału płynie do Polski - wynika z szacunków Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Nie pomaga nawet słaby złoty, który inwestowanie w Polsce czyni wyjątkowo atrakcyjnym.

Według szacunków PAIiIZ w pierwszym kwartale tego roku napłynęło do Polski 1,9 miliarda euro. To aż o 44 proc. mniej niż rok temu, kiedy w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku zagranica zainwestowała u nas 3,4 mld euro.

Spadają też Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne, czyli te, wraz z którymi napływają, poza pieniędzmi, pracownicy, technologie czy know-how. Ich wartość w marcu wyniosła 407 mln euro. Jest to ponad dwukrotnie mniej niż przed rokiem. Pocieszeniem jest, że w marcu wartość inwestycji wyniosła 407 milionów złotych. W marcu ub.r. było to 341 milionów.

Szacuje się, że w całym 2009 roku będzie aż o połowę mniej inwestycji niż rok temu. Wiceprezes PAIiZ Sławomir Majman oczekuje, że wartość bezpośrednich inwestycji w Polsce, wyniesie w tym roku ok. siedmiu miliardów euro. Przyczyną jest przede wszystkim zmniejszenie liczby wartości i ilości fuzji i przejęć.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24