Stopy procentowe w strefie euro bez zmian

Najnowsze

sxc.huStopy procentowe pozostały bez zmian

Europejski Bank Centralny nie zmienił w czwartek stóp procentowych. Główna stopa procentowa nadal pozostaje na poziomie 0,25 proc. Jak zapowiedział prezes Mario Draghi, EBC będzie chciał utrzymać tę wartość przez najbliższe kilka miesięcy.

Stopa kredytu w banku centralnym wynosi nadal 0,75 proc. Zmianie nie uległa też stopa oprocentowania depozytów - wynosi ona 0,0 proc.

Deflacja strefie nie grozi

Prezes EBC Mario Draghi zapowiedział w czwartek, że bank oczekuje, iż inflacja pozostanie na dotychczasowym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy. - Dlatego utrzymaliśmy i w przyszłości chcemy utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie - powiedział.

- Jesteśmy jednak w razie potrzeby gotowi na zdecydowane działania - zapewnił i dodał, że nie ma mowy o deflacji w strefie euro.

Odniósł się także do niedawnego osłabienia walut na rynkach wschodzących i spadkach na tamtejszych giełdach. - Jak dotąd gospodarka i rynki strefy euro wykazały odporność na to co działo się na rynkach wschodzących - mówił.

Europejski Bank Centralny ustalił także kurs euro na 1,3495 dolarów i 136,93 jenów.

Zaskakująca decyzja

- To zaskakujący ruch - tak pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie przez EBC ocenił na antenie TVN24 Biznes i Świat Ignacy Morawski, ekonomista FM Bank PBP. - Podczas gdy inne kraje, jak USA, Wielka Brytania czy Japonia luzują politykę pieniężną, EBC nie robi nic, żeby podnieść inflację i pomóc wzrostowi gospodarczemu - mówił w TVN24 Biznes i Świat. - Inflacja podnosi ceny aktywów, a to sprawia że część podmiotów staje się wypłacalna. To po prostu odblokowywanie systemu finansowego - tłumaczy Morawski.

"EBC nie robi nic, żeby pomóc wzrostowi gospodarczemu"TVN24 BiS

Autor: rf, mn/bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu