Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2024 roku wzrosła o 4,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Konsensus ekonomistów zakładał wzrost o 5,1 procent.
W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,8 proc. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,1 proc. mdm.
Największy wzrost odnotowano w kategorii "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 33,8 proc.), "pozostałe” (o 29,7 proc.), "paliwa stałe, ciekłe, gazowe" (o 11,9 proc.). Jak dodaje GUS, "przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy o największym udziale w sprzedaży detalicznej 'ogółem' - 'żywność, napoje i wyroby tytoniowe' wykazały spadek o 6,8 proc., co było spowodowane m.in. wcześniejszą datą Świąt Wielkanocnych w 2024 roku".
Komentarze ekonomistów
"Kwietniowa sprzedaż detaliczna nieco słabiej od oczekiwań +4,5 proc. rdr (4,1 proc. - red.) wobec oczekiwanych 5,2 proc. r/r, po wzroście o 6,1 proc. r/r w marcu. Wcześniejsza Wielkanoc nieco podbiła marcowe wyniki, ale ciążyła kwietniowym. Spadek sprzedaży żywności o 6,8 proc. r/r. Zapasy przed podwyżką VAT? Naszym zdaniem maj przyniesie dalsze odbicie konsumpcji-pomaga wysoki wzrost płac, kalendarz i pogoda! " - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Analitycy Pekao podkreślają, że pomimo gorszych wyników, scenariusz ożywienia konsumpcji w tym roku "pozostaje w mocy". Jak dodają, "dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych wskazują na spadek o 3,5 proc. m/m, do czego mocno przyczynił się efekt zakupów wielkanocnych, które w tym roku przypadły na marzec. Dobrą informacją jest odbijanie dynamiki sprzedaży dóbr trwałych".
"Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 4,1 proc. rdr. Sprzedaż była lepsza niż rok temu w motoryzacji (+33,8 proc.) i na stacjach benzynowych (+11,9 proc.). Konsumenci nadal wstrzymują się z zakupami dóbr trwałych – sprzedaż mebli i sprzętu RTV i AGD spadła o 3,3 proc. Konsumpcję napędza szybki wzrost wynagrodzeń. Konsumenci więcej wydają również na usługi. Dane Eurostat wskazują, że aktywność w usługach innych niż handel i finanse wzrosła o 6,7 proc. rdr. Dla porównania w 2023 r. było to średnio 4,7 proc. Poprawa widoczna jest wśród wszystkich większych kategorii wydatków" - napisali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock