Spotkanie RPP jutro. Czy pojawi się Marek Belka?

Najnowsze

TVN24Na razie nie wiadomo, czy we wtorkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej uczestniczyć będzie prezes NBP Marek Belk

Na razie nie wiadomo, czy we wtorkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej uczestniczyć będzie prezes NBP Marek Belka - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy Narodowego Banku Polskiego Przemysław Kuk.

Rada Polityki Pieniężnej, której przewodniczącym jest prezes NBP, spotyka się 17 czerwca na jednodniowym posiedzeniu roboczym. Posiedzenie to odbywa się zgodnie z harmonogramem prac Rady.

Członek Rady Elżbieta Chojna-Duch mówiła PAP w niedzielę, że RPP poruszy na wtorkowym spotkaniu kwestię opublikowanych nagrań rozmowy prezesa NBP z szefem MSW. - Rada z pewnością poruszy tę kwestię na wtorkowym posiedzeniu. W tym przykrym kontekście należą się Radzie wyjaśnienia - powiedziała PAP Chojna-Duch.

Czy Belka się pojawi?

Rzecznik prasowy NBP pytany przez PAP w poniedziałek, czy na posiedzeniu RPP będzie obecny Marek Belka, powiedział, że nie wie, bo szef NBP jest w tej chwili w samolocie. Jego powrót do kraju planowany jest około południa.

Na pytanie, czy prof. Marek Belka poda się do dymisji, Kuk powiedział: "Ciężko mi na to pytanie odpowiedzieć w tym momencie".

"Wprost" ujawnił w sobotę nagranie z rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o tym, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego i tym samym pomógł Platformie w trudnych wyborczych latach; Belka miał w zamian żądać dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. Rząd ma się nim zająć na posiedzeniu w najbliższy wtorek.

Premier Donald Tusk w poniedziałek o godz. 15 odniesie się do sprawy. Prokuratura zapowiedziała swoją reakcję po zapoznaniu się z całością publikacji. Niektórzy politycy opozycji mówią o komisji śledczej.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24