Spada sprzedaż detaliczna w Polsce. Nie lepiej w eurolandzie

sxc.huW lipcu spadła sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w Polsce w lipcu spadła o 1,1 proc. rok do roku, po spadku o 0,1 proc. rdr w czerwcu, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 0,3 proc. - podał Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są odsezonowane.

Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, a z kolei nie biorą pod uwagę sprzedaży samochodów. To właśnie małe sklepy mogą notować spadki sprzedaży, a dane GUS odzwierciedlają w dużej mierze postępującą koncentrację w handlu detalicznym (wzrost sprzedaży w dyskontach i supermarketach).

Według GUS sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 2,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 4,7 proc.

W eurolandzie też spada

Natomiast sprzedaż detaliczna w strefie euro w lipcu w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,4 proc., a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,3 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż miesiąc do miesiąca spadnie o 0,3 proc. - podał Eurostat.

Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w eurolandzie w lipcu o 0,8 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,9 proc., po korekcie. Tu spodziewano się wzrostu o 0,9 proc.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości