Minister Skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że chce, by KGHM, Tauron i Enea współfinansowały razem z PGE budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Minister dodał, że elektrownia może kosztować ok. 50 mld zł.
Plany rządu zakładają wybudowanie dwóch siłowni jądrowych o łącznej mocy 6 tys. MW. Do ich budowy rząd wskazał Polską Grupę Energetyczną. PGE podała w lutym w zaktualizowanej strategii na lata 2012-35, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, o mocy ok. 3000 MW, zostanie uruchomiona w 2025 roku (pierwszy blok ma być uruchomiony w 2023 roku), a druga o tej samej mocy ma powstać do 2029 roku. W budowie elektrownii jądrowej chce uczesntniczy równiez Tauron. Prezes spółki Dariusz Lubera poinformował, że jego firma chce uczestniczyć w projekcie jądrowym, który prowadzi PGE. Lubera dodał, że Tauron po 2020 roku chciałby wytwarzać kilkaset megawatów energii jądrowej.
Trzeba zebrać pieniądze
Jak wyjaśnił minister skarbu Michał Budzanowski, obecnie prowadzone są prace dotyczące lokalizacji inwestycji. - W tym momencie prowadzone są badania lokalizacyjne i środowiskowe pod kątem wybrania najbardziej optymalnej lokalizacji dla elektrowni jądrowej. Odpowiednie pieniądze muszą być zebrane, mówimy o ok. 50 mld zł. Mówimy też o perspektywie co najmniej 10 lat do oddania do użytkowania takiej budowli - powiedział w czwartek wieczorem w Superstacji szef resortu skarbu.
Sojusz atomowy
Na pytanie skąd resort zamierza pozyskać takie finansowanie, Budzanowski powiedział, że chce zastosować podobny model jak w przypadku gazu łupkowego, "czyli połączenia sił spółek Skarbu Państwa". Minister doprecyzował, że spółki będą "takim inwestorem finansowym, nie bezpośrednim, ale finansowym, który będzie współfinansował inwestycje wspólnie z PGE, czyli m.in. KGHM, Tauron, Enea". Szef resortu skarbu nie wykluczył, że do wymienionych firm dołączy jeszcze jedna spółka. Elektrownie jądrowe w Polsce
W Polsce nie ma elektrowni jądrowych. Jedynym działającym reaktorem jądrowym jest badawczy reaktor Maria, zarządzany obecnie przez Instytut Energii Atomowej. W latach 80. XX wieku rozpoczęto budowę elektrowni Żarnowiec. Prace przerwano na początku lat 90., głównie pod naciskiem protestów przeciwników energetyki jądrowej.
Autor: km / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | ThaRemix