Słaby złoty bije w budżet

Najnowsze

TVN CNBCZłoty coraz słabszy

Rosnące ceny walut to koszmar zwłaszcza dla zadłużonych w tych walutach. W tym polskiego rządu. - Już w chwili obecnej, czyli przy dzisiejszym kursie, koszty obsługi zadłużenia zagranicznego są o ok. 700 mln zł wyższe niż w przyjętej ustawie budżetowej - powiedziała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Wiceminister przyznaje, że w obecnej sytuacji problem zaczyna robić się poważny z punktu widzenia obsługi długu zagranicznego, ale podkreśla, że plan jest roczny, a sytuacja jeszcze może się zmienić, "tak w jedną, jak i w drugą stronę". Tłumaczy, że koszty spłaty odsetek od zadłużenia zagranicznego, przy kursie 3,35 zł za euro planowano na ok. 6-7 mld zł. Przy dzisiejszym kursie (ok. 4,6 zł za euro) to kwota większa o ok. 700 mln zł.

Pod kontrolą... na razie

Zajdel-Kurowska zwróciła uwagę, że całkowite wydatki na obsługę zadłużenia krajowego i zagranicznego stanowią ok. 33 mld zł. Jej zdaniem kwota 700 mln zł nie jest więc "tak dużą kwotą wobec całych kosztów". - Istotne jest to, że udział wydatków na obsługę długów zagranicznych jest istotnie mniejszy niż udział wydatków na obsługę długu krajowego (...) 75 proc. naszego zadłużenia jest w złotych, a tylko 25 proc. zadłużenia w walutach obcych - powiedziała. - Z drugiej strony są oszczędności po stronie długu krajowego. Tym bardziej, że stopy procentowe przyjęte podczas planowania wydatków na obsługę długu krajowego były dużo wyższe od obecnych - dodała.

Dlaczego złoty taki słaby?

Wiceminister finansów próbowała też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nasza waluta tak mocno się osłabia. Jej zdaniem za gwałtowne zmiany kursowe w ostatnich dniach odpowiada płytkość naszego rynku. - Z dużym zainteresowaniem przypatrujemy się temu, co się dzieje na rynku. Próbujemy odgadnąć przyczyny, ponieważ no to nie jest wbrew pozorom takie proste. Analizujemy różnego rodzaju przepływy, transakcje. Rynek niestety jest bardzo płytki i to powoduje, że nawet stosunkowo małe transakcje na rynku walutowym powodują dość duże wahania kursu - powiedział wiceminister.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC