Słabe wyniki Samsunga. Przegrywa z Applem i Chińczykami


O 60 proc. spadł zysk koncernu Samsung Electronics. Wszystko przez gorszą sprzedaż smartfonów i tabletów.

Firma Samsung Electronics poinformowała, że odnotowała najgorsze wyniki od trzech lat. Zysk firmy skurczył się do 3,8 mld dolarów, a to oznacza spadek aż o 60 proc. w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku. To najgorszy wynik od trzech lat.

Mniejszy zysk

Koncern, który jest jednym z największych na świecie przedsiębiorstw działających w branży elektronicznej, podał, że mniejszy zysk i gorsze wyniki to przede wszystkim efekt spowolnienia sprzedaży smartfonów. Wyniki finansowe spółki są zgodne ze wstępnymi szacunkami, które Samsung opublikował na początku miesiąca.

Firma ostrzegała wtedy inwestorów, że w ostatnim kwartale zobaczą znaczny spadek zysków. Wszystko przez znaczny spadek cen i gorszą sprzedaż tabletów i smartfonów, szczególnie na rynku chińskim, gdzie działają Xiomi i Huawei, oferując podobne produkty przy znacznie niższych cenach. Samsung na rynku globalnym przegrywa też rywalizację z Apple.

Reakcja rynku

"Spodziewamy się wzrostu popytu na model Galaxy Note 4 i nowe modele smartfonów. Jednak wciąż pozostaje niepewność" - podała firma w oświadczeniu. Akcje największego na świecie producenta smartfonów od początku roku straciły na wartości blisko 20 proc. Jednak wczoraj inwestorzy pozytywnie zareagowali na fakt, że dane, choć kiepskie, były zgodne z oczekiwaniami i kurs Samsung Electronics wzrósł o ponad 4,3 proc.

Autor: msz//bgr / Źródło: BBC, CNBC

Pozostałe wiadomości