Skarb ponegocjuje równolegle sprzedaż Enei

Najnowsze

Aktualizacja:
firma.enea.pl51 proc. akcji Enei warte jest około 5 mld zł

Ministerstwo Skarbu Państwo podjęło decyzję o ponownym rozpoczęciu równoległych negocjacji z dopuszczonymi do nich podmiotami w sprawie kupna 51 proc. Enei - poinformował we wtorek resort skarbu. Oznacza to, że oprócz Kulczyk Investement, który miał wyłączność do 3 listopada, Skarb będzie rozmawiał także z francuskim GdF Suez.

Do 3 listopada Kulczyk Holding miał wyłączność na negocjacje o kupnie poznańskiej spółki. Jednak do tej pory nie dogadał się ze Skarbem państwa. Wcześniej odpadł z nich GdF Suez i - choć MSP nie podaje nazwy drugiego z negocjujących - prawdopodobnie to właśnie francuski koncern wraca do gry.

Oświadczenie ministerstwa

"W związku z upływem okresu wyłączności w negocjacjach udzielonego Kulczyk Holding SA oraz Elektron sp. z o.o. w toczącym się procesie sprzedaży 225.135.940 akcji (51 proc. w kapitale zakładowym) spółki Enea SA, Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło decyzję o ponownym podjęciu równoległych negocjacji z dopuszczonymi do negocjacji podmiotami" - czytamy w komunikacie resortu.

MSP poinformowało we wtorek, że chce rozliczyć transakcję sprzedaży Enei do 31 marca 2011 roku. Wcześniej zapewniło, że inwestora wybierze do końca października, a rozliczy transakcję do końca roku. Oznacza to, że ponad 5 mld zł ze sprzedaży Enei nie pójdzie na finansowanie tegorocznego deficytu budżetu, choć tak planowano.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: firma.enea.pl