Skandal bankowy zagraża stabilności Bułgarii

Bułgarska prokuratura wszczęła w środę dochodzenie przeciw wiceprezesowi banku centralnego i szefowi wydziału nadzoru bankowego Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Elena Chochkova

Bułgarska prokuratura wszczęła w środę dochodzenie przeciw wiceprezesowi banku centralnego i szefowi wydziału nadzoru bankowego Cwetanowi Gunczewowi pod zarzutem przestępstw służbowych. Chodzi o brak kontroli nad działalnością Korporacyjnego Banku Handlowego.

W szczególności dochodzenie dotyczy udzielenia kredytów przez ten bank 19 firmom bez należytych zabezpieczeń.

Korporacyjny Bank Handlowy, należący do Cwetana Wasilewa, znajduje się od ubiegłego tygodnia w centrum skandalu polityczno-finansowego, który zdaniem obserwatorów był przyczyną rozpadu rządzącej koalicji. W rezultacie w Bułgarii odbędą się na jesieni przedterminowe wybory parlamentarne. Zdaniem komentatorów kryzys wywołany jest nie tyle niestabilnością wewnątrz rządzącej koalicji, ile rozłamem w popierających ją kręgach biznesowych.

Kłótnia o pieniądze

Według mediów grupy interesów dotychczas popierające gabinet finansisty Płamena Oreszarskiego poróżniły się na tle rozbieżności finansowych i część z nich wycofała swe poparcie dla rządu. Są to koła zbliżone do biznesmena i posła Deliana Peewskiego związanego z partią DPS, który jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci bułgarskiego życia politycznego.

Przez ponad siedem ostatnich lat interesy Peewskiego były ściśle związane z bankiem Wasilewa. Przez lata bank ten finansował sprzedane w kwietniu imperium medialne rodziny Peewskiego i wiele związanych z nim firm, choć formalnie biznesmen nie ma ani jednej, bo wszystkie są zarejestrowane w rajach podatkowych.

Bałkański skandal

Konflikt między Peewskim a Wasilewem nabrał cech typowego bałkańskiego skandalu. Peewski zarzucił bankierowi próbę zabójstwa. Domniemanych zamachowców zatrzymano, ale wypuszczono po kilku godzinach bez żadnych zarzutów, gdyż - jak podano oficjalnie - nie ma do nich podstaw. Na pytania mediów, czy w celu spowodowania zatrzymania Peewski nie wykorzystał swych powszechnie znanych powiązań w prokuraturze, biznesmen odpowiedział: "Gdybym miał takie powiązania, moi (niedoszli) zabójcy nie wyszliby na wolność".

Jednak dopatrywanie się źródeł obecnego kryzysu tylko w tym konflikcie byłoby uproszczeniem - uważa analityk pozarządowego Ośrodka Badań nad Demokracją Rusłan Stefanow. Według niego "chodzi raczej o długotrwały kryzys dobrego zarządzania, o nieprzestrzeganie rządów prawa, o przetasowania w biznesie po pięcioletnim globalnym kryzysie".

Atak mediów

Sytuacja jednak zaczęła wymykać się spod kontroli po tym, gdy media - i to nie tylko te, które kontroluje Peewski - rozpoczęły atak na bank Wasilewa. Chodzi o jeden z pięciu największych banków w kraju, w którym ulokowane są środki wielu państwowych firm, m.in. z sektora energetyki. Po pierwszych publikacjach przed oddziałami banku zaczęły się ustawiać kolejki zaniepokojonych o swoje wkłady klientów. Żywa jest bowiem w Bułgarii pamięć o kryzysie bankowym z 1996 roku. Wtedy po upadłości 14 banków, która doprowadziła do ponad 300-procentowej inflacji, znaczna część obywateli straciła oszczędności.

Groźna panika?

Eksperci ostrzegają przed wywołaniem paniki. Ekspert bankowy, który wolał zachować anonimowość oraz finansista, poseł lewicy, były wiceminister finansów Georgi Kadiew wypowiedzieli się dla PAP niemal identycznie: "Żaden bank nie jest w stanie wytrzymać atakowania go przez media pogłoskami".

- Sytuacja może wymknąć się spod kontroli i grozi destabilizacją całego systemu bankowego - ocenił Kadiew.

Według eksperta finansowego ewentualne kłopoty banku Wasilewa nie doprowadziłyby jednak do reakcji łańcuchowej, gdyż głównymi graczami na bułgarskim rynku są banki o kapitale zagranicznym. Bank Wasilewa, o którego trudnej sytuacji spekulują media, nie finansuje się na krajowym rynku międzybankowym, więc w razie upadku nie pociągnąłby za sobą innych. Z drugiej strony, bank ma stabilnych współudziałowców i jego operacje finansowe są prowadzone fachowo - podkreśla Kadiew. Dodaje jednak, że potężny atak może zmusić zagranicznych współudziałowców do wycofania się.

Bank centralny uspokaja

We wtorek bank centralny Bułgarii opublikował oświadczenie, w którym zaznaczył, że krajowy system bankowy jest stabilny, a banki komercyjne, w tym Korporacyjny Bank Handlowy, mają wysoką adekwatność kapitałową i funkcjonują normalnie. W środę prokuratura poinformowała o dochodzeniu przeciwko wiceprezesowi banku centralnego.

Według Stefanowa przeniesienie konfliktu biznesowego na tę płaszczyznę to niebezpieczny sygnał. - Odnosi się wrażenie, że prokuratura reaguje ze zbytnią gotowością na pewne sygnały, a interesy korporacyjne górują nad państwowymi - mówi ekspert.

- Dochodzi do erozji instytucji państwowych; żyjemy w państwie, które przypomina państwo mafijne - skomentował wydarzenia polityk centroprawicowego Bloku Reformatorskiego Korman Ismaiłow.

Autor: //gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Elena Chochkova

Pozostałe wiadomości

Europejskie giełdy notują rekordowe wzrosty, a euro umacnia się najszybciej w historii. Przyczyną jest nieprzewidywalna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, która skłania inwestorów do przenoszenia kapitału na Stary Kontynent - podaje "Puls Biznesu".

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda zgromadził oszczędności w wysokości około 150 tysięcy złotych, około 400 euro i około 1500 dolarów amerykańskich - wynika z oświadczenia majątkowego opublikowanego przez Sąd Najwyższy. Prezydent posiada też lokal mieszkalny oraz działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Źródło:
PAP

We wtorek Unia Europejska podniesie cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Ograniczy to olbrzymie zyski Kremla, ale nie spowoduje to, że od razu rosyjskie i białoruskie nawozy znikną z rynku, na to trzeba będzie poczekać - uważa ekspert Tomasz Włostowski.

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Źródło:
PAP

Donald Trump zareklamował w internecie perfumy "Zwycięstwo 45-47" (po angielsku "Victory 45-47"). Prezydent USA zarabia miliony dolarów rocznie na opłatach licencyjnych za wykorzystywanie swojej marki.

Donald Trump reklamuje perfumy

Donald Trump reklamuje perfumy

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd pracuje nad dokumentem, który wyznaczy strategię rozwoju Polski na następne lata - wynika z opublikowanego w poniedziałek opisu założeń do projektu w sprawie średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę.

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom "pseudometry", czyli metry pod ścianami działowymi - stwierdziła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań.

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Źródło:
PAP

Warren Buffett przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości sześciu miliardów dolarów na rzecz Fundacji Gatesów oraz czterech fundacji rodzinnych. To największa roczna darowizna miliardera od początku jego filantropijnej działalności, czyli od niemal 20 lat.

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Źródło:
CNN

Kosztujesz nas fortunę - napisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w liście do szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella opublikowanym przez Biały Dom. Trump orzekł, że stopy procentowe w USA powinny wynosić około 1 procenta.

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Źródło:
PAP

Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier: to byłby niebywały skandal

Premier: to byłby niebywały skandal

Źródło:
PAP

USA i Kanada wznowiły negocjacje handlowe po tym, gdy Ottawa wstrzymała plany pobierania podatku od usług cyfrowych (DST) - przekazał szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett. Ostrzegł przy tym inne państwa, by zrezygnowały z podobnych podatków.

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

Źródło:
PAP

Dochody hiszpańskiego pałacu królewskiego zostały opublikowane w poniedziałek przez króla Filipa VI. Monarcha zobowiązał się do przedstawiania tych danych rok po swojej koronacji, w związku z licznymi zarzutami o rozrzutność wobec jego ojca Jana Karola I.

Król Hiszpanii pokazał dochody

Król Hiszpanii pokazał dochody

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakwestionował zasady opłat za studia na Politechnice Lubelskiej oraz Uniwersytecie SWPS z Warszawy. Chodzi o podwyżki czesnego w trakcie studiów. Uczelnie zadeklarowały współpracę z urzędem.

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

Źródło:
PAP

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) preferencyjnej pożyczki w wysokości 10,8 miliarda złotych na budowę nowych linii przesyłowych energii elektrycznej. Umowę podpisano w poniedziałek w obecności premiera Donalda Tuska.

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

Źródło:
PAP

Rosyjski zbiornikowiec Khatanga, który przez ostatnie osiem lat cumował w Porcie Gdynia, blokując nabrzeże, został odholowany do duńskiego portu Esbjerg. Tam, w certyfikowanej stoczni złomowej, jednostka zostanie rozebrana i pocięta - poinformowała w poniedziałek Kalina Gierblińska, rzeczniczka Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad uproszczeniem sposobu składania wniosku o zasiłek opiekuńczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ma umożliwić przesyłanie go w postaci elektronicznej.

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Źródło:
PAP

Renciści i wcześniejsi emeryci nie będą już musieli zawiadamiać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o dodatkowych przychodach - wynika z założeń noweli, nad którą pracuje resort rodziny. Wyjątkiem będą zarabiający za granicą lub pobierający uposażenie (służby mundurowe).

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Źródło:
PAP

Ceny w czerwcu 2025 roku wzrosły o 4,1 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl