Senat odrzucił sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2010 r. Przeciwko dokumentowi zgodnie zagłosowali senatorowie PO i PiS.
Wniosek o odrzucenie sprawozdania poparło 88 senatorów. Jeden był przeciw, a jeden się wstrzymał.
Jeśli sprawozdanie odrzuci też Sejm i potwierdzi to prezydent, zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji, kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygaśnie w ciągu dwóch tygodni od tego z głosowań w parlamencie, które odbyło się później.
Wnioski o odrzucenie sprawozdania zarówno w Senacie, jak i w Sejmie złożyli przedstawiciele PO. Jak argumentowała senator PO Barbara Borys-Damięcka, sprawozdanie należy odrzucić, gdyż w większej części dotyczy ono działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poprzedniej kadencji, która "była zajęta głównie robieniem polityki" i której sprawozdanie za 2009 r. też zostało odrzucone.
Koniec Rady?
PiS zapowiedziało w środę, że poprze wnioski PO w obu izbach parlamentu. Głosy obu partii wystarczą do odrzucenia sprawozdania również w Sejmie. Debata i głosowanie w Sejmie jest w porządku posiedzenia wyznaczonego na przełom czerwca i lipca.
Prezydent Bronisław Komorowski dotychczas nie zabierał głosu ws. sprawozdania KRRiT za 2010 r.
KRRiT w obecnym składzie - powołanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Sejm i Senat głosami PO, SLD i PSL - działa od sierpnia 2010 r. Na czele Krajowej Rady stoi obecnie Jan Dworak, członkami Rady są: Krzysztof Luft (tak jak Dworak mianowany przez prezydenta), Sławomir Rogowski, Witold Graboś (obaj wybrani przez Sejm) i Stefan Pastuszka (wybrany przez Senat).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24