"S" nie chce Biedronki na futbolówce

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Szef UEFA Michel Platini i przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda

Szef NSZZ "Solidarność"i Piotr Duda wystąpił w czwartek z listem do prezesa Europejskiej Federacji Piłkarskiej Michela Platiniego z prośbą o reakcję w sprawie szykanowania pracowników sklepów Biedronka, należących do Jeronimo Martins, oficjalnego sponsora EURO 2012.

W liście do Platiniego, udostępnionym mediom przez biuro prasowe "S", Duda przypomniał, że właściciel sklepów Biedronka, portugalska Jeronimo Martins, jest jedną z firm, która włączyła się finansowo w organizację mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku.

"Z przykrością muszę Pana poinformować, że w naszym kraju sieć ta od dawna kojarzona jest z łamaniem praw pracowniczych i związkowych. Od kilku tygodni w sklepach Biedronka ma miejsce skandaliczny proceder nieprzedłużania pracownikom umów o pracę z powodu ich przynależności do NSZZ +Solidarność+ - największego związku zawodowego, od lat upominającego się o godne traktowanie pracowników handlu" - czytamy w liście do szefa UEFA.

Kilkudziesięciu związkowców zwolnionych

Duda zaznaczył, że pracę w ten sposób straciło już kilkadziesiąt osób.

"Byli dobrymi pracownikami, solidnie wywiązywali się ze swoich obowiązków, a ich jedyną +winą+ było to, że skorzystali z konstytucyjnego prawa do działalności związkowej" - dodał.

"Takie skandaliczne praktyki kładą się cieniem nie tylko na naszej krajowej federacji piłkarskiej, której Biedronka jest oficjalnym sponsorem, ale i na całych przygotowaniach do Euro 2012. Podobna sytuacja nie mogłaby mieć miejsca w krajach o ugruntowanej demokracji" - ocenił w liście lider "S".

"Sponsor Euro powinien być krystaliczny"

W rozmowie z dziennikarzami Duda wyraził nadzieję, że Platini zajmie się tą sprawą.

- Sponsor takiej imprezy powinien być czysty i krystaliczny, a nie przekazywać pieniądze na EURO 2012 kosztem pracowników - to są takie "judaszowe srebrniki" - powiedział.

Lider Solidarności Piotr Duda wraz z Lechem Wałęsą wystosują w czwartek wspólny apel do pracodawców, którzy szykanują swoich pracowników za przynależność do związku zawodowego.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24