Rządowy pomysł na tanie mieszkania

Potrzeba odrolnienia działki znacznie wydłuża i podraża inwestycje budowlane
TVN24Potrzeba odrolnienia działki znacznie wydłuża i podraża inwestycje budowlane

Jest szansa, że ceny mieszkań spadną. Minister budownictwa chce, by Sejm w trybie pilnym uchwalił ustawę ułatwiającą budowę nowych domów. Jednym z pomysłów jest odrolnienie wszystkich terenów w miastach, a także gruntów klasy 4, 5 i 6 na wsi - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Plany resortu przewidują także skrócenie procedur uzyskiwania pozwoleń budowlanych. Te pomysły nie są nowe, ale od lat oczekiwane przez branżę nieruchomości.

- Nie ma już szans na to, aby Sejm zajął się przygotowanymi wcześniej w resorcie projektami ułatwiającymi inwestycje budowlane. Może zatem zechce w trybie pilnym przegłosować te usprawnienia, które dla rynku są bardzo ważne, a nie budzą żadnych kontrowersji - mówi wysoki urzędnik w resorcie.

Z takiego obrotu sprawy ucieszyliby się deweloperzy. Dzięki nowym przepisom pojawiłyby się na rynku tereny podbudowę. - Cały rynek czeka na uwolnienie gruntów, które są świetnymi lokalizacjami pod inwestycje - mówi główny właściciel J.W. Construction, jednej z największych firm deweloperskich w Polsce, Józef Wojciechowski. Dodaje, że więcej działek spowoduje, iż cena ziemi spadnie, a dzięki temubędzie można taniej budować mieszkania.

Jeśli spadną ceny na rynku pierwotnym, tańsze będą też mieszkania z drugiej ręki. Warunkiem jest jednak, aby deweloperzy zrezygnowali choć z części swych ogromnych marż, które sięgają nawet 30 proc. Ustawa ma zostać zgłoszona jako inicjatywa poselska, tak aby już 5 września mogło się odbyć drugie i trzecie czytanie zakończone głosowaniem. Gdyby się to udało, znowelizowane przepisy weszłyby w życie na początku 2008 roku.

- W tak ważnych sprawach zwłoka w uchwaleniu nowych przepisów to duża strata dla gospodarki. Zrobimy wszystko, aby przed samorozwiązaniem parlamentu najważniejsze ustawy przegłosować - zapewnił poseł PiS Tadeusz Cymański.

Ułatwień w odrolnieniu domagała się wcześniej Samoobrona, dlatego także na jej głosy może liczyć minister budownictwa Mirosław Barszcz. - Moim zdaniem projekt zyska naszą akceptację - wyjaśnił Rajmund Moric z Samoobrony.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości