Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.
- Nie będziemy wprowadzać prostego oskładkowania wszystkich umów cywilnych, w tym umów o dzieło. Decyzja już zapadła. Takie rozwiązanie obciążyłoby pracodawców i wykonawców kwotą około 5-7 mld zł - donosi portal money.pl, cytując informacje uzyskane przez Macieja Berka, ministra w Kancelarii Premiera i szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Podjęcie decyzji przez rząd w sprawie oskładkowania umów cywilnoprawnych jest niezbędnym warunkiem do kolejnych płatności z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o "zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych". Kolejna transza miała trafić do Polski jeszcze w grudniu tego roku.
Czytaj również: "Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie >>>
Renegocjacja kamieni milowych
Portal zaznacza jednak, że Polska "teoretycznie mogłaby wskazać obiektywne trudności, które uniemożliwiają realizację tego zadania". Bowiem Komisja Europejska wyjaśniła money.pl w odpowiedzi na pytania, że rewizje istniejących planów są możliwe w czterech przypadkach, a Polska mogłaby zawnioskować powołując się na obiektywne trudności. "W takim przypadku można złożyć wniosek o płatność i jednocześnie renegocjować kamienie milowe. Tę ścieżkę przetarły już inne kraje, a w szczególności Włochy" - wyjaśnia portal.
Redakcja biznesowa tvn24.pl wysłała pytania do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Ministerstwa Finansów o dalsze plany w kwestii tego kamienia milowego, jednak do momentu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Oskładkowanie umów cywilnych. Założenia kamienia milowego
Oskładkowanie umów cywilnoprawnym jest przedmiotem prac trwających w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort przygotował projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych już w lipcu tego roku. Regulacja zakłada objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (emerytalnym, rentowymi, chorobowym i wypadkowym) umów cywilnoprawnych, z wyjątkiem umów wykonywanych przez uczniów szkół ponadpodstawowych lub studentów, do ukończenia 26 lat.
Jednak w październiku tego roku Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, sygnalizowała, że rząd rozważa wycofanie się z tego kamienia milowego, choć jego spełnienie "powinno znaleźć się we wnioskach" o wypłatę kolejnych pieniędzy z KPO.
- Tutaj kluczowa jest decyzja, którą rząd polski ma prawo suwerennie podjąć, czy chce tę reformę realizować, czy nie - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz, pytana podczas konferencji o oskładkowanie umów cywilnoprawnych.
Dodała, że ministerstwo funduszy czeka na tę decyzję. - I wówczas, w zależności od tego, jak zostanie zaplanowana reforma, czy w pełni, czy w części, czy odłożona w czasie - my siadamy do stołu i rozmawiamy z Komisją Europejską - powiedziała ministra.
Źródło: PAP, Money.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock