Rynek stoi, ceny rosną...

TVN24 Biznes

TVN CNBC BIZNESSpecjaliści o trendach na rynku mieszkaniowym

Największy polski deweloper JW Construction sprzedał w I kwartale tego roku zaledwie 200 mieszkań wobec ponad 600 rok wcześniej. Choć na rynku panuje zastój, deweloperzy wierzą, że jest on tylko chwilowy i nie planują na razie obniżenia cen. Według ich wyliczeń przez kolejne 5 lat ceny mieszkań będą rosły o średnio 5 proc.

- Generalnie rzecz biorąc nie spodziewamy się, żeby spadek cen nastąpił w jakiś znaczny sposób. To zależy

Generalnie rzecz biorąc nie spodziewamy się, żeby spadek cen nastąpił w jakiś znaczny sposób. To zależy od poszczególnych obszarów, konkretnych nieruchomości, inwestycji Waldemar Olesiak, dyrektor Działu Badań i Analiz Emmerson

Według niego, deweloperzy są dalecy od zachęcania do kupowania mieszkań poprzez obniżanie ich cen. Olesiak przewiduje, że będą raczej napędzać popyt oferując różnego rodzaju bonusy. - Może to być na przykład garaż za darmo, może być to za darmo powierzchnia tarasu, balkonu - wyjaśnił. Dodał, że każda promocja będąca rabatem może znaleźć w tym wypadku zastosowanie.

Kredyty dla szarej strefy

Aby sprzedać wciąż powstające mieszkania, deweloperzy sięgają również po inne sposoby. Sami np. udzielają kredytów na zakup budowanych przez siebie mieszkań. I to osobom, którym pożyczek odmówiły nawet banki. Nie ukrywają przy tym, że jest to oferta do pracujących w szarej strefie. Z kolei same banki także zauważyły zastój na rynku mieszkaniowym. Według informacji TVN CNBC Biznes, w pierwszych trzech miesiącach tego roku Bank Millennium wypłacił kredyty o wartości o 19 proc. mniejszej niż przed rokiem. Bank PKO BP sprzedał o ponad 6 procent mniej kredytów.

Teraz uczestniczymy w zakupie nieruchomości czy pomagamy w zakupie nieruchomości, ale na własne potrzeby. Ludzie coraz mniej kupują nieruchomości w celach typowo spekulacyjnych Beata Gawrylak, Money Expert

Rynek się zmienia

W opinii specjalistów, obecnie kupujemy mieszkania w innych celach, niż np. jeszcze rok temu. - Teraz uczestniczymy w zakupie nieruchomości czy pomagamy w zakupie nieruchomości, ale na własne potrzeby. Ludzie coraz mniej kupują nieruchomości w celach typowo spekulacyjnych - przyznała Beata Gawrylak z Money Expert. Na tym zmiany się nie kończą. - Ludzie w tym momencie wolą kupić coś, co jest już oddane, niż mieszkanie z perspektywą zamieszkania tam za półtora roku - uważa Rafał Chlebowski z Home Broker.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES