Choć nie mówią wprost, członkowie Rady Polityki Pieniężnej dają do zrozumienia, że mogą w listopadzie podnieść stopy procentowe. - Należy się liczyć z tym, że polityka pieniężna będzie zaostrzana - powiedział zasiadający w RPP prof. Andrzej Sławiński.
Według innego członka Rady prof. Dariusza Filara, dane w polityce pieniężnej nigdy nie dają prostych przesłanek. - Chciałbym trochę te doniesienia o wysokiej inflacji odczarować - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes Filar. - Znacznie wzrosło CPI, czyli ceny produktów i usług. Artykuły spożywcze to dobra często kupowane przez gospodarstwa domowe. Dlatego to one kształtują świadomość i oczekiwania inflacyjne - tłumaczył prof. Filar.
Zdaniem ekonomisty należy poczekać na pełne dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące presji inflacyjnej, a te napłyną 23 listopada. - Wtedy NBP będzie mogło wyliczyć inflację bazową, czyli tę inflację podstawową - wyjaśniał członek RPP. Wkrótce potem Rada podejmie decyzję dotyczącą stóp procentowych NBP. - To inflacja bazowa, a nie bieżący wskaźnik ogólny powinna skutkować działaniami RPP - dodał profesor.
"Zdecydowane działania" Rady Jednak, jak już wynika ze wstępnych danych, również inflacja bazowa wzrosła: z poziomu 1,2 w sierpniu do 1,4 - 1,5 procent. To już dużo, dlatego prof. Filar zaznaczył, że potrzebne są działania "zdecydowane i skoncentrowane w czasie". - Będziemy musieli bardzo dokładnie wycenić ten margines czasu, który mamy przed sobą - powiedział ekonomista. Jednocześnie przypomniał, że decyzje Rady oddziałują na gospodarkę z opóźnieniem.
5 proc. inflacji? Zapytany, czy wyobraża sobie 5-procentową inflację w grudniu przyszłego roku, prof. Filar odpowiedział, że mieści się ona w paśmie prawdopodobieństwa przyjętego przez Radę.
Nie tylko prof. Filar dał do zrozumienia, że RPP może powziąć ściśle określone działania. Na antenie TVN CNBC Biznes w podobnym tonie wypowiadał się inny jej członek. Inflację na poziomie celu (ten wynosi 2,5 proc.) ma pomóc utrzymać zaostrzanie polityki pieniężnej, którego - jak zasugerował prof. Andrzej Sławiński - należy się spodziewać.
Obecnie stopa referencyjna ustalona przez NBP 30 sierpnia br. wynosi 4,75 pkt. proc.
Źródło: TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES