Warunkiem dalszej rozbudowy Gazoci膮gu P贸艂nocnego jest zapotrzebowanie na gaz ze strony potencjalnych klient贸w oraz przestrzeganie standard贸w ekologicznych - o艣wiadczy艂 premier Rosji Dmitrij Miedwiediew wyst臋puj膮c na forum Baltic Sea Action w Petersburgu.
- Pierwszy warunek to gospodarka, czyli zapotrzebowanie i klienci gotowi do kupowania gazu. Mog膮 to by膰 nasi tradycyjni partnerzy, tacy jak Niemcy, a tak偶e inne pa艅stwa - Holandia, Wielka Brytania - powiedzia艂 Miedwiediew, cytowany przez agencj臋 Rosba艂t.
Szef rz膮du rosyjskiego podkre艣li艂, 偶e kolejne nitki gazoci膮gu mog膮 powstawa膰 wy艂膮cznie "przy 艣cis艂ym przestrzeganiu norm ekologicznych". - Monitoring ekologiczny morskiej cz臋艣ci nale偶膮cej do Rosji sekcji Gazoci膮gu P贸艂nocnego w roku ubieg艂ym, oraz wyniki z wcze艣niejszych dw贸ch lat potwierdzi艂y, 偶e jego wp艂yw na 艣rodowisko naturalne mo偶e by膰 absolutnie minimalny, lokalny i ograniczony w czasie, b膮d藕 mo偶e go nie by膰 wcale - zaznaczy艂 Miedwiediew.
Nord Stream dzia艂a
Gazoci膮g P贸艂nocny, czyli Nord Stream, s艂u偶y do przesy艂ania gazu z Rosji przez Morze Ba艂tyckie bezpo艣rednio do Niemiec. Licz膮cy 1224 kilometry morski odcinek magistrali zaczyna si臋 od t艂oczni Portowaja ko艂o Wyborga, a ko艅czy si臋 w okolicach Greifswaldu we wschodnich Niemczech. Pierwsza nitka Gazoci膮gu P贸艂nocnego zosta艂a uruchomiona w listopadzie 2011 roku, druga - jesieni膮 ub. roku. Ka偶da z nich ma przepustowo艣膰 27,5 mld metr贸w sze艣膰. surowca rocznie. Daje to ponad 55 mld metr贸w sze艣膰. gazu w skali roku.
Gazoci膮g przebiega przez wody terytorialne b膮d藕 wy艂膮czne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Opr贸cz Gazpromu (z 51 proc. akcji) jego udzia艂owcami s膮 niemieckie koncerny E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 15,5 proc.), a tak偶e holenderska sp贸艂ka Gasunie i francuski GdF (po 9 proc.).
Plany rozwoju
Gazprom podpisa艂 ju偶 kontrakty na dostawy surowca z Nord Stream dla odbiorc贸w w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. Rosyjski koncern rozwa偶a teraz rozbudow臋 magistrali. W sierpniu ub. roku sp贸艂ka Nord Stream, b臋d膮ca operatorem gazoci膮gu, zwr贸ci艂a si臋 do rz膮d贸w Finlandii i Estonii o zgod臋 na przeprowadzenie bada艅 dna morskiego w ich wy艂膮cznych strefach ekonomicznych w Zatoce Fi艅skiej. Wcze艣niej Gazprom og艂osi艂, 偶e zamierza podwoi膰 przepustowo艣膰 rury przez u艂o偶enie jeszcze dw贸ch nitek. Jedna z nich mia艂aby doprowadzi膰 magistral臋 do Wielkiej Brytanii.
Autor: mtom / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Nord Stream AG | TVN24