Ostatnio wielu Polakom bardzo wzrosły raty kredytów walutowych. Niekorzystne zmiany kursów sprawiły, że rata, którą płacili kilka miesięcy temu bez problemu - teraz naciąga domowy budżet do granic możliwości. A co zrobić, jeśli te grace zostały już przekroczone?
Osoby, które zadłużyły na 300 tysięcy złotych w lipcu płaciły - 1500 złotych raty. Ze względu na rosnący kurs franka do dziś ich miesięczne zobowiązanie wzrosło o ponad pięćset złotych. Jak ulżyć swojemu budżetowi?
Rozciąganie
Jednym ze sposobów jest po prostu wydłużenie okresu kredytowania.
- Jeżeli ktoś wcześniej zaciągnął kredyt, ale nie na maksymalny okres może teraz starać się o wydłużenie tego okresu, co znacząco może obniżyć raty - podpowiada Karol Wilczko, członek zarządu Comperia.pl.
Więcej rat - więcej odsetek
Taki zabieg przyniesie chwilową ulgę finansową. Jednak nie ma nic za darmo.
- Oczywiście odsetek naliczy się więcej. Im dłuższy okres kredytowania, tym więcej odsetek do spłaty. Ale rata kapitałowo-odsetkowa do spłaty jest niższa i to jest dużo korzystniejsze dla gospodarstwa domowego - mówi Alicja Smolińska z Kredyt Banku.
Wakacje kredytowe...
Chcąc przetrzymać ciężki okres - możemy wybrać się na wakacje. Wakacje kredytowe. Raz w roku taką możliwość mają na przykład klienci PKO BP. Banku, który w ubiegłym roku udzielił co trzeciego kredytu hipotecznego.
Zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych przekracza w Polsce już ponad 150 miliardów złotych
- W danym miesiącu nie zapłaci swojej raty - nie wiąże się to z żadnymi kosztami - wystarczy na trzy dni przed terminem konkretnej raty zgłosić taki wniosek do banku - tłumaczy Izabela Świderek z PKO BP.
... nawet trzymiesięczne
Na wakacje raz w miesiącu mogą udać się także klienci Kredyt Banku i banku Millenium. Nawet trzy miesięczny odpoczynek od spłacania rat zapewnia Fortis. W wielu bankach tak jak na przykład DOM Bank i DNB Nord i Saantander - każdy wniosek klienta będzie rozpatrywany indywidualnie.
Ale odsetki niespłacone w danym miesiącu zostaną dopisane do całkowitej sumy kredytu.
Jednak spłacamy
Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej na razie nie zwiększyła się wartość niespłaconych kredytów. Dziś - podobnie jak przed kilkoma miesiącami - swoich zobowiązań nie spłaca dwa procent Polaków. Ale te dane nie odzwierciedlają jeszcze pewnych skutków ostatniego osłabienia złotego.
Źródło: TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES