USA ogłosiły w piątek nowe sankcje wymierzone w rosyjskie banki oraz sektor naftowy i zbrojeniowy, by ukarać Moskwę za agresję przeciw Ukrainie. Restrykcje szczególnie mocno mogą dotknąć sektor naftowy, ograniczając Rosji dostęp do złóż ropy.
Amerykańskie restrykcje zakazują m.in. eksportu do pięciu rosyjskich firm energetycznych (Gazprom, Gazprom Nieft, Łukoil, Surgutnieftiegas oraz Rosnieft) towarów, większości usług oraz technologii potrzebnych do wydobycia ropy ze złóż głębinowych, złóż w Arktyce oraz z łupków.
Ponadto w przypadku dwóch spółek naftowych (Gazprom Nieft i Rosnieft) wprowadzono zakaz zarówno dla amerykańskich firm, jak i osób prywatnych z USA dotyczący uczestniczenia w transakcjach opartych na instrumentach dłużnych o zapadalności przekraczającej 90 dni, emitowanych przez te dwa giganty rosyjskiego sektora energetycznego.
Bez pomocy
Sankcje mają uderzyć w rosyjską produkcję ropy naftowej, pozbawiając państwowe firmy wiedzy i doświadczenia takich gigantów naftowych jak Exxon Mobil i BP. W 2011 roku Exxon podpisał z Rosnieftem umowę o wartości 3,2 mld dolarów na rozwój złóż na Arktyce. Natomiast BP ma 18,5 proc. udziałów w Rosniefcie. W tym roku BP podpisało z rosyjskim koncernem umowę mającą na celu poszukiwanie na Uralu złóż łupkowych.
Rosja wraz z Arabią Saudyjską i USA jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie i jest głównym dostawcą energii do Europy. Tak jak inni producenci chętnie wydobywa ropę ze złóż w Arktyce, łupków i złóż głębinowych.
- Sankcje zostały zaprojektowane tak, aby skutecznie zamknąć Rosji te źródła poszukiwań ropy i pozbawić rosyjskie przedsiębiorstwa dostęp do towarów, technologii i usług, które potrzebne są do wydobycia surowca - powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość wysokiej rangi przedstawiciel administracji USA.
USA podkreślają, że sankcje zostały przygotowane w ścisłej konsultacji z Unią Europejską, tak by zapewnić jak największą zgodność sankcji unijnych i amerykańskich, dzięki czemu ich oddziaływanie będzie znacznie większe.
Inne sankcje
USA dodały także w piątek największy rosyjski bank Sbierbank do czarnej listy instytucji finansowych, którym i amerykańskie firmy, i osoby prywatne z USA nie mogą dostarczać kapitału. Zakaz obejmuje także uczestniczenie w transakcjach dotyczących papierów dłużnych o terminie zapadalności powyżej 30 dni.
Takie same restrykcje obejmą pięć innych rosyjskich banków: Bank Moskwy, Gazprombank, Rosyjski Bank Rolny, WEB (VEB) i WTB (VTB), na które już wcześniej USA nałożyły sankcje, ale dotychczas były one łagodniejsze (termin zapadalności papierów dłużnych, których dotyczyły sankcje, wynosił wcześniej 90 dni, teraz jest to 30 dni).
Ponadto ministerstwo finansów zablokowało w piątek aktywa kolejnych pięciu rosyjskich firm zbrojeniowych. Są to: Dołgoprudnyj Kompleks Badawczo Produkcyjny, Mytiszczińskie Zakłady Mechaniczne, Zakłady Mechaniczne im. Kalinina w Jekaterynburgu, Koncern Ałmaz-Antej oraz Naukowo-Badawczy Instytut Budowy Przyrządów. W sumie tymi sankcjami objętych jest już 14 rosyjskich firm zbrojeniowych.
Autor: ToL / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu