Rosja nie chce pożyczać "za wszelką cenę"

ShutterstockOdpływ kapitału z Rosji sięgnął 63,7 mld w pierwszym kwartale tego roku

Rosja może w przyszłym roku zrezygnować z pozyskiwania pieniędzy z rynków zagranicznych, jeśli sytuacja na rynkach będzie niekorzystna. - Nie chcemy pożyczać za każdą cenę - powiedział rosyjski minister finansów Anton Siłuanow podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

Siłuanow zapewnił też, że na razie Moskwa trzyma się swego planu pożyczania na rynkach zagranicznych w przyszłym roku.

Recesja

Rosyjski minister gospodarki Aleksiej Uljukajew poinformował na tym samym forum, że rosyjska gospodarka może uniknąć recesji w drugim kwartale tego roku, jak wskazują dane makroekonomiczne za kwiecień.

- Wstępne dane makroekonomiczne za kwiecień pokazują, że prawdopodobieństwo wejścia w recesję wynosi nie więcej niż 50 procent - powiedział minister.

Wcześniej, gdy PKB kraju mierzone kwartał do kwartału spadło o 0,5 proc. w ciągu trzech pierwszy miesięcy roku, Uljukajew prognozował, że Rosja może wejść w recesję z końcem czerwca.

Prywatyzacja Rosnieftu

Minister dodał, że odpływy kapitałowe, które sięgnęły 63,7 mld w pierwszym kwartale tego roku, zmalały w ubiegłym miesiącu; także warunki rynkowe dla planowanej sprzedaży 19,5 proc. akcji największego rosyjskiego producenta ropy Rosnieftu są korzystne. - Prywatyzacja Rosnieftu w tym roku jest wykonalna - powiedział.

Siłuanow oświadczył, że ma nadzieję na "rozsądne rozwiązanie" nieporozumień z firmami Visa i Mastercard, które skarżą się na nowe, restrykcyjne przepisy w Rosji, które znacząco utrudniają im prowadzenie działalności w tym kraju.

Rozsądne rozwiązanie

Mastercard i Visa zawiesiły obsługę kilku rosyjskich banków ze względu na amerykańskie sankcje gospodarcze nałożone na Moskwę, więc Rosja wprowadziła regulacje zobowiązujące te firmy od 1 lipca do wpłacania raz na kwartał do rosyjskiego banku centralnego kaucji zabezpieczającej, wynoszącej 25 proc. ich średniego dziennego obrotu w Rosji.

- Chcemy się spotkać z (szefami - red.) Visy i Mastercard i porozmawiać o tym, jak ma to działać. Nie mam wątpliwości, że znajdziemy rozsądne rozwiązanie - dodał Siłuanow.

W kwietniu Rosja ujawniła plany wprowadzenia własnego systemu kart płatniczych, by uniezależnić się Visy i Mastercard, po kłopotach jakie spowodowało zawieszenie obsługi kart kredytowych i debetowych klientów rosyjskich banków objętych sankcjami oraz banków od nich zależnych.

Dlaczego Unia nie nałoży silniejszych sankcji na Rosję? Zbyt wiele powiązań
Dlaczego Unia nie nałoży silniejszych sankcji na Rosję? Zbyt wiele powiązańred. | TVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości