Rosja nie chce pożyczać "za wszelką cenę"

Najnowsze

ShutterstockOdpływ kapitału z Rosji sięgnął 63,7 mld w pierwszym kwartale tego roku

Rosja może w przyszłym roku zrezygnować z pozyskiwania pieniędzy z rynków zagranicznych, jeśli sytuacja na rynkach będzie niekorzystna. - Nie chcemy pożyczać za każdą cenę - powiedział rosyjski minister finansów Anton Siłuanow podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

Siłuanow zapewnił też, że na razie Moskwa trzyma się swego planu pożyczania na rynkach zagranicznych w przyszłym roku.

Recesja

Rosyjski minister gospodarki Aleksiej Uljukajew poinformował na tym samym forum, że rosyjska gospodarka może uniknąć recesji w drugim kwartale tego roku, jak wskazują dane makroekonomiczne za kwiecień.

- Wstępne dane makroekonomiczne za kwiecień pokazują, że prawdopodobieństwo wejścia w recesję wynosi nie więcej niż 50 procent - powiedział minister.

Wcześniej, gdy PKB kraju mierzone kwartał do kwartału spadło o 0,5 proc. w ciągu trzech pierwszy miesięcy roku, Uljukajew prognozował, że Rosja może wejść w recesję z końcem czerwca.

Prywatyzacja Rosnieftu

Minister dodał, że odpływy kapitałowe, które sięgnęły 63,7 mld w pierwszym kwartale tego roku, zmalały w ubiegłym miesiącu; także warunki rynkowe dla planowanej sprzedaży 19,5 proc. akcji największego rosyjskiego producenta ropy Rosnieftu są korzystne. - Prywatyzacja Rosnieftu w tym roku jest wykonalna - powiedział.

Siłuanow oświadczył, że ma nadzieję na "rozsądne rozwiązanie" nieporozumień z firmami Visa i Mastercard, które skarżą się na nowe, restrykcyjne przepisy w Rosji, które znacząco utrudniają im prowadzenie działalności w tym kraju.

Rozsądne rozwiązanie

Mastercard i Visa zawiesiły obsługę kilku rosyjskich banków ze względu na amerykańskie sankcje gospodarcze nałożone na Moskwę, więc Rosja wprowadziła regulacje zobowiązujące te firmy od 1 lipca do wpłacania raz na kwartał do rosyjskiego banku centralnego kaucji zabezpieczającej, wynoszącej 25 proc. ich średniego dziennego obrotu w Rosji.

- Chcemy się spotkać z (szefami - red.) Visy i Mastercard i porozmawiać o tym, jak ma to działać. Nie mam wątpliwości, że znajdziemy rozsądne rozwiązanie - dodał Siłuanow.

W kwietniu Rosja ujawniła plany wprowadzenia własnego systemu kart płatniczych, by uniezależnić się Visy i Mastercard, po kłopotach jakie spowodowało zawieszenie obsługi kart kredytowych i debetowych klientów rosyjskich banków objętych sankcjami oraz banków od nich zależnych.

Dlaczego Unia nie nałoży silniejszych sankcji na Rosję? Zbyt wiele powiązańred. | TVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock