Rekordowa inwestycja pod Poznaniem. Amazon oficjalnie rozpoczął budowę centrum logistycznego

Najnowsze

PAPTeren budowy hali magazynowej firmy Amazon w Sadach koło Poznania

W Sadach koło Poznania wmurowano we wtorek kamień węgielny pod centrum logistyczne firmy Amazon, jednej z największych internetowych sieci handlowych na świecie. Stałe zatrudnienie w centrum znajdzie ok. dwóch tys. osób.

Koszt budowy obiektu to około 65 mln euro. Realizacja inwestycji rozpoczęła się pod koniec 2013 roku i potrwa do połowy sierpnia. Obiekt zajmie powierzchnię ponad 100 tys. mkw., z czego ponad 91 tys. mkw. to powierzchnia magazynowa.

Usługi na cały świat

- Budowane tu centrum logistyczne będzie służyło klientom na całym świecie. Trudno dokładnie powiedzieć ile towarów zmieści się w naszym centrum, ale będziemy mieli dwa skrzydła wypełnione milionami produktów. W środku znajdzie się obszar pakowania – powiedział dyrektor ds. nieruchomości w Amazon Raimund Paetzmann. Jego zdaniem pierwsze towary z centrum logistycznego wyjadą do klientów już w drugiej połowie roku. Zgodnie z planami, oprócz dwóch tysięcy pracowników stałych, zajęcie w centrum logistycznym znajdzie także ok. tysiąca pracowników sezonowych.

Rekordowa inwestycja

Wójt gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka, na terenie której powstaje centrum logistyczne, mówił, że to rekordowa inwestycja w historii gminy. Amerykański koncern planuje otworzyć w Polsce trzy obiekty: poza tym w Wielkopolsce, jeszcze dwa centra pod Wrocławiem.

Amazon prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów sprzedaży elektronicznej. Swoją działalność rozpoczął w 1994 r. Sprzedaje m.in. książki, filmy, muzykę, gry, komputery i elektronikę, a także odzież, biżuterię, artykuły sportowe, żywność i produkty przemysłowe.

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP