Prof. Marek Belka: dane o PKB nie przybliżają nas do podwyżki stóp procentowych

Najnowsze

Prof. Marek Belka: Mamy przed sobą długi okres niskiej inflacjiTVN24 BiS
wideo 2/4

3,3 proc. wyniosło tempo rozwoju polskiego PKB w pierwszym kwartale tego roku, poinformował rano GUS. - Te dane nie przybliżają nas do momentu podwyżki stóp procentowych - mówił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego stwierdził, że dane o wzroście PKB w I kwartale 2014 roku, które podał dziś Główny Urząd Statystyczny, nie są zaskoczeniem.

- Dokładnie taką wielkość, 3,3 proc. za pierwszy kwartał, przewidzieliśmy w naszej projekcji PKB. Dane GUS nie są dla nas zaskoczeniem. Utwierdza nas to w przekonaniu, że gospodarka dość żwawo się ożywia i z jednej strony mamy tą ultra niską inflację, a z drugiej mamy gospodarkę, która idzie energicznie do przodu. To nie jest zła sytuacja - ocenia prof. Belka.

Niska inflacja

Prezes NBP twierdzi, że wzrost gospodarczy w 2014 roku powinien osiągnąć poziom 3,6 proc. - Te 3,3 proc. wzrostu PKB w pierwszym kwartale uprawdopodabnia naszą projekcję. Gdy dodatkowo spojrzymy dane o inflacji bazowej, to stwierdzimy, że te dane nie przybliżają nas do momentu podwyżki stóp procentowych. Mamy przed sobą długi okres niskiej inflacji - twierdzi prof. Belka.

Prof. Marek Belka: niezmienianie stóp procentowych w kolejnych kwartałach sprzyja ożywieniu krajowej gospodarki TVN24 BiS

Autor: msz//gry / Źródło: tvn24bis.pl