W Państwowej Straży Pożarnej obecnie jest ponad 1300 nieobsadzonych stanowisk, najwięcej w województwie mazowieckim - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP. Kto może zostać strażakiem i ile wynoszą zarobki na tym stanowisku?
W Państwowej Straży Pożarnej obecnie jest 1375 wakatów (stan na 31 sierpnia br.), przy zatrudnieniu sięgającym 30 171 strażaków. Jak przekazał nam rzecznik prasowy KGPSP Karol Kierzkowski, najwięcej nieobsadzonych stanowisk znajduje się w województwach: mazowieckim (189), wielkopolskim (155) oraz śląskim (107).
"Pod względem procentowym w stosunku do stanu etatowego najwięcej wakatów znajduje się w KG PSP 11,34 proc., w woj. lubuskim 9,3 proc. oraz w Akademii Pożarniczej w Warszawie 6,31 proc." - przekazał rzecznik w komentarzu przesłanym redakcji biznesowej tvn24.pl.
Warto jednak pamiętać, że osoby rozważające pracę w PSP muszą spełnić kilka kluczowych warunków.
Kto może zostać strażakiem?
Służbę w Państwowej Straży Pożarnej mogą pełnić osoby, które:
- mają polskie obywatelstwo,
- nie są karane za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystają z pełni praw publicznych,
- posiadają co najmnej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
- mają zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby.
Oceną zdolności psychicznej i fizycznej kandydatów zajmują się wyznaczone do tego komisje lekarskie. Oznacza to, że każda osoba zainteresowana służbą musi zdać testy sprawnościowe oraz psychologiczne.
Po uzyskaniu decyzji pozytywnej kandydat zostaje mianowany na strażaka w służbie przygotowawczej na okres 3 lat. Mianowanie może nastąpić po odbyciu służby wojskowej albo przeniesieniu do rezerwy. Warto pamiętać, że w strukturach PSP zatrudniani są także pracownicy cywilni.
Ile zarabiają początkujący strażacy?
Według informacji przekazanych przez rzecznika KGPSP Karola Kierzkowskiego przeciętne miesięczne uposażenie brutto początkującego strażaka (stanowisko stażysty) na dzień 30 czerwca br. wynosiło 6267,10 zł. Uposażenie strażaka składa się z uposażenia zasadniczego i dodatków do uposażenia.
"Ponadto strażak do uposażenia może otrzymać następujące dodatki: dodatek za stopień, dodatek służbowy, dodatek motywacyjny, dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby (dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, dodatek stołeczny, dodatek wprowadzający do służby), dodatek funkcyjny za pełnienie służby na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym" - wyjaśnił rzecznik.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kaczmarczyk/PAP