Powiew optymizmu zza oceanu. PMI w górę, mniej nowych bezrobotnych

Najnowsze

Dobre dane z USA

Dobre dane z rynku pracy i przemysłu USA. Liczba nowych bezrobotnych spadła, a indeks PMI określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, jest najwyżej od niemal roku.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 2 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 339 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 344 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,833 mln w tygodniu, który skończył się 21 grudnia - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,9 mln osób.

Lepszy od oczekiwań był też PMI amerykańskiego przemysłu. Indeks, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 2013 roku 55,0 pkt. wobec 54,7 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu. To najwyższy poziom od 11 miesięcy. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 54,7 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Autor: bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock